لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۵

آمریکا حمله به اردوگاه لیبرتی را محکوم کرد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با محکوم کردن حمله به اردوگاه لیبرتی/حریت، محل اسکان اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، در خاک عراق گفته است واشینگتن با مقام‌های عراقی و سازمان ملل در این مورد تماس گرفته است.

جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، در این بیانیه می‌گوید واشینگتن با مقام‌های عراقی و نمایندگان سازمان ملل متحد در آن کشور تماس گرفته است تا از درمان زخمی‌شدگان اطمینان حاصل کند.

وزارت خارجه آمریکا از بغداد خواسته است تا با افزایش اقدام‌های امنیتی جلوی رخ دادن خشونت‌های بیشتر را علیه ساکنان این اردوگاه بگیرد.

روز پنج‌شنبه چندین خمپاره به این اردوگاه برخورد کردند که بر اثر آن -بنا به گفته «شورای ملی مقاومت» بازوی سیاسی گروه مجاهدین خلق- سه تن کشته و پنجاه تن زخمی شدند.

آسوشیتدپرس از قول یک مقام امنیتی عراقی می‌گوید این حمله کشته نداشته و تنها دو نفر زخمی شده‌اند.

هنوز گزارش مستقلی از طرف نمایندگان ملل متحد در مورد شمار احتمالی کشته‌شدگان و مجروحان منتشر نشده است. هنوز کسی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

اردوگاه لیبرتی (حریت) محل اسکان نزدیک به سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق است. این اردوگاه پیشتر یک پادگان نظامی آمریکایی بود.

در تابستان گذشته نیز در حمله به اردوگاه اشرف، جایی که شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق در آن سکونت داشتند، ۵۲ نفر کشته شدند.

مقام‌های عراقی در آن زمان انفجار و درگیری داخلی را عامل خشونت‌های مرگبار نامیدند، اما سازمان مجاهدین خلق نیروهای امنیتی عراقی را به ورود و آتش‌گشودن به روی اعضای خود در اردوگاه اشرف متهم کرد.

پژوهشگران حقوق بشر ملل متحد در آغاز ماه دسامبر گفتند که کسانی که در اردوگاه اشرف کشته شدند، با شلیک گلوله جان خود را از دست داده‌اند و بسیاری از آنها نیز «دستشان از پشت بسته شده بود».

از سوی دیگر نماینده ویژه سازمان ملل در عراق در تیرماه رهبران سازمان مجاهدین خلق را نیز به نقض حقوق انسانی ساکنان اردوگاه لیبرتی متهم کرد.

اردوگاه لیبرتی پیش از این نیز هدف حمله‌های موشکی و خمپاره‌ای قرار گرفته بود.
XS
SM
MD
LG