لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۱۲

وضع جسمانی مهدی کروبی «به‌شدت آسیب دیده است»


این کپمین از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، خواسته است برای آزادی او و نیز زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، دیگر چهره‌های سرشناس معترض در حصر، تلاش کند
«کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» می‌گوید آزمایش‌های پزشکی که به دست این کنشگران رسیده، نشان‌ می‌دهد وضعیت جسمانی مهدی کروبی، از چهره‌های سرشناس بازداشت شده در جریان اعتراضات سال ۸۸، «به شدت آسیب دیده است».

این سازمان مدافع حقوق بشر که در نیویورک مستقر است روز ۳۰ مهر ماه در بیانیه خود گفت «میزان ویتامین دی در بدن او در سطح بسیار پایینی قرار دارد» که این موضوع به‌دلیل نگهداری او در محیطی دور از آفتاب رخ داده است.

به گفته این کمپین هم محل نگه‌داری مهدی کروبی، خانه‌ای که در آن است، و هم محل هواخوری او، پارکینگ، عملا از نور طبیعی دور نگه داشته شده‌اند. به گفته این کنشگران شیشه‌های خانه محل نگهداری مهدی کروبی رنگ شده است.

این سازمان هشدار می‌دهد که ادامه این وضعیت می‌تواند خطراتی جدی برای آقای کروبی به بار آورد.

این گروه از مدافعان حقوق بشر می‌گویند از طریق «یک منبع موثق» آزمایش‌های مهدی کروبی را به دست آورده‌اند.

این کپمین از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، خواسته است برای آزادی او و نیز زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، دیگر چهره‌های سرشناس معترض در حصر، تلاش کند.

این بیانیه تازه‌ترین «هشدار» در مورد وضعیت سلامتی یکی از چهره‌های سرشناس در بند به شمار می‌رود.

دو ماه پیش نیز وب‌سایت سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، گفته بود او در دوره حبس در «ساختمان امن اطلاعات» از دسترسی به هوای آزاد و آفتاب همواره محروم بوده و به همین جهت دچار «ناراحتی ریوی و گوارشی» شده است.

محمد تقی کروبی، یکی از فرزندان او نیز در ۲۹ تیرماه گفته بود که پدرش طی یک هفته دو بار به بیمارستان منتقل شده و غلظت خون وی به طور بی‌سابقه‌ای بالا و نگران‌کننده است. او در مرداد ماه نیز انتقال مجدد پدرش به بیمارستان برای معالجه ناراحتی قلبی خبر داده بود.

هرچند این فرزند آقای کروبی اخیرا به وب‌سایت روز گفته است که «در مورد پدر ما اجازه داده شده که پزشک معتمد خانواده ایشان را ویزیت کند».

چهار روز پیش از این فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی، در نامه‌ای به حسن روحانی به «آسیب شدید» به وضع جسمی مهدی کروبی اشاره کرده بود.

او در آن نامه در عین حال از قول مهدی کروبی به رئیس‌جمهوری ایران پیام داده بود که استبداد در ایران «نهادینه شده» و «صدای مردم به جایی نمی‌رسد».

مدافعان حقوق بشر و گروهی از فعالان سیاسی از دولت جدید ایران خواسته‌اند برای آزادی چهره‌های سرشناس معترض که نزدیک به هزار روز است در حصر قرار گرفته‌اند، تلاش کند.
XS
SM
MD
LG