لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۴

کرزی: همچنان از سی‌آی‌ای کمک مادی دریافت خواهیم کرد


حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان روز شنبه در یک کنفرانس خبری تایید کرد که دفتر ریاست جمهوری طی ده سال گذشته از سی‌آی‌ای پول گرفته است و بنابراین‌است تا همچنان هم کمک‌های مادی را دریافت کند.

روزنامه نیویورک تایمز، هفته گذشته گزارشی منتشر کرد که بنا بر آن، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، «ده‌ها میلیون دلار» کمک مادی به نهاد ریاست جمهوری افغانستان پرداخته است.

این روزنامه از قول مشاوران فعلی و پیشین رئيس جمهوری افغانستان گفته است که این پول‌ها برای تقويت حکومت مرکزی افغانستان و به اشکال پوشيده و پنهانی پرداخت شده است.

رئیس‌جمهوری افغانستان در کنفرانس خبری روز شنبه گفت از این بابت از سی‌آی‌ای ممنون است و کمک‌های مالی در بخش‌های مختلفی استفاده شده‌اند.

به گزارش رادیو آزادی، بخش دری و پشتو زبان رادیو اروپای آزاد، با وجود «انتقادهای زیاد روزهای گذشته به کمک‌های مالی سی‌آی‌ای به دفتر حامد کرزی»، رئیس‌جمهوری افغانستان این کار را یک امر عادی میان دولت‌های دو کشور خوانده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش هفته گذشته خود در این مورد گفته بود که بخش زيادی از اين پول‌ها به دست جنگ‌سالاران و سياستمدارانی افتاده که با شبکه‌های مواد مخدر و حتی در مواردی با گروه طالبان ارتباط داشته‌اند.

آقای کرزی در این مورد به خبرنگاران گفت «درهر کجا که شما احتمالا فکرش را کرده باشید» از کمک دریافتی خرج شده است، اما «برای تحریک یا تنظیم گروه‌های سیاسی نبوده است».

گزارش‌هایی نیز در مورد دریافت کمک مادی از ایران منتشر شده بود، که به گزارش رادیو آزادی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است از دو سال پیش این کمک‌ها قطع شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG