لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۴۸

فرزند یک مقام محلی در میان عاملان کشتار کنیا


مقام‌های کلیسای واتیکان جامعه بین‌المللی را به «بی‌تفاوتی» در مورد کشتار مسیحیان به دست گروه‌های جهادی متهم کرده‌اند

مقام‌های کنیا تائید کرده‌اند که یکی از عاملان کشتار ۱۴۸ نفر در دانشگاهی در آن کشور، پسر یکی از مقام‌های محلی، سومالیایی-کنیایی و از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بوده است.

م‌وندا ن‌جوکا، سخنگوی وزارت کشور کنیا، ۱۷ فروردین اعلام کرد که عبدالرحیم عبداللهی، مهاجمی که در کشتار ۱۴۸نفر در روز پنج‌شنبه گذشته نفش داشته است، فارغ‌التحصیل رشته حقوق داشنگاه نایروبی بوده است و یکی از کسانی که او را می‌شناسد، دانشجویی ممتاز توصیفش کرده است.

پدر عبدالرحیم عبداللهی از مقام‌های دولتی محلی در شمال شرق کشور در منطقه ماندرا بوده است.

پدر عبداللهی پیشتر خبر داده بود که فرزندش ناپدید شده بود و او حدس می‌زند به سومالی رفته باشد.

کنیا در روز دوشنبه وارد دومین روز از «سوگواری ملی» به دلیل وقایع روز پنج‌شنبه شده است.

دانشجویانی که از حمله جان به در برده‌اند در پناهگاهی موقتی اسکان داده شده‌اند
دانشجویانی که از حمله جان به در برده‌اند در پناهگاهی موقتی اسکان داده شده‌اند

مراسم یک‌شنبه عید پاک در این کشور تحت تاثیر رخدادهای دانشگاه گاریسا قرار گرفت؛ جایی که مهاجمان وابسته به «الشباب» ۱۴۸ نفر را با تیراندازی، پرتاب نارنجک و انفجار کشتند. بیشتر کشته‌شدگان دانشجو هستند.

بنا بر گزارش‌ها هدف اصلی، دانشجویان مسیحی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه الیاد وابوکالا، کشیش کلیسای تبشیری نایروبی، روز یک شنبه در سخنانی برای صدها تن از حاضران در مراسم عید پاک، گفت «تروریست‌ها می‌خواهد در جامعه ما شکاف بیاندازند، ولی ما نباید به آنها چنین اجازه‌ای بدهیم.»

در پی این حملات مقام های واتیکان روز جمعه در مراسم نیایش سالیانه عید پاک، جامعه بین‌المللی را به «بی‌تفاوتی» در مورد کشتار مسیحیان به دست گروه‌های جهادی متهم کردند.

حمله روز پنج‌شنبه در کنیا، مرگبارترین حمله تروریستی از زمان بمب‌گذاری در سفارت آمریکا در نایروبی که ۱۴۲ کشته برجای گذاشت، به شمار می‌رود.

مقام‌های ارشد مذهبی مسلمان و مسیحی آن کشور، حمله به دانشگاه گاریسا را محکوم کرده‌اند.

کنیا ۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد؛ تانزانیا، اوگاندا، اتیوپی، سودان جنوبی و سومالی همسایگان آن هستند. عمده شهروندان کشور (بیش از ۸۰٪) مسیحی هستند که در این میان بیشتر آنها عضو کلیسای پروتستان به شمار می‌روند. مسلمانان ۱۱ درصد جمعیت کنیا را تشکیل می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG