لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۲۳

ایران پژوهشگر ادبی جمهوری آذربایجان را آزاد کرد


جمهوری آذربایجان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت آزادی دو شهروند این کشور که ۱۹ روز قبل در تبریز بازداشت شده بودند را تایید کرد.

خانم خالده خالد، پژوهشگر حوزه اشعار نظامی گنجوی و محمد حسین شهریار، همراه راننده شخصی او در یک مهمانی خصوصی در تبریز بازداشت شده بودند.

سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز نام فرد دوم را «شامخال» اعلام کرده بود.

این افراد به همراه چهار شهروند ایرانی طی یک مهمانی در خانه محمد رشیدی بازداشت شدند.

پیشتر وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از دولت ایران خواسته بود درباره بازداشت این افراد توضیح بدهد.

مقام‌های ایران خانم خالد را به «اقدامات غیرقانونی از جمله برقراری برخی ارتباطات غیرمعمول» با شهروندانی ایرانی متهم کرده بودند. اما آکادمی ملی علوم آذربایجان اعلام کرده بود «با توجه به اینکه کار او پژوهش پیرامون آثار استاد شهریار است، به احتمال زیاد برای انجام برخی کارهای تحقیقاتی درباره آثار و زندگی استاد شهریار به تبریز رفته بود».

آزادی خانم خالد همزمان با سفر هیئتی از جمهوری آذربایجان به سرپرستی الله‌شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز، به ایران است. برخی از نمایندگان پارلمان آذربایجان نیز او را همراهی می‌کنند.

ائلدار ابراهیم‌اف، یکی از نمایندگان پارلمان آذربایجان، که همراه هیئت یاد شده به ایران سفر کرده است در گفت‌وگویی تلفنی از تهران با خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، خبر آزادی خانم خالد به همراه راننده شخصی‌اش را تایید کرد.

روز یکشنبه هیئت آذربایجانی با محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، دیدار کردند.

خانم خالد نویسنده و عضو انستیتوی ادبی نظامی گنجوی، وابسته به آکادمی ملی علوم آذربایجان، است.

گزارش‌های رسیده از فعالین حقوق بشری داخل ایران حاکی است که شهروندان ایرانی که به همراه خانم خالد بازداشت شده بودند نیز به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

ایران اردیبهشت ماه سال گذشته نیز دو شاعر جوان شهروند جمهوری آذربایجان را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرد، اما بعد از چند ماه در حالی که دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد هنوز به پایان نرسیده بود، به‌طور ناگهانی آزاد شدند.

ایران اعلام کرد که به دلیل «رافت اسلامی» این افراد را آزاد کرده است.

روابط ایران و آذربایجان طی سال گذشته دچار تنش‌های زیادی بوده، به‌طوری که بعد از چندین بار احضار به وزارت خارجه، سفرای دو کشور حتی به مدت چند ماه سفارت‌خانه را ترک کرده و به کشور خود بازگشتند.

ایران، جمهوری آذربایجان را به کمک به جاسوسان اسرائیلی و اجازه به آنها برای استفاده از خاک آن کشور علیه ایران متهم کرده است.

جمهوری آذربایجان نیز ده‌ها نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و قصد انجام عملیات تروریستی بازداشت و به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرده است.

هر دو کشور همسایه این اتهام‌های متقابل را رد کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG