لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۲
محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران و از جمله مهم‌ترین چهره‌های سیاسی حامی حسن روحانی در کارزار انتخاباتی او، در سخنرانی‌ای در اردکان یزد روز جمعه ۲۲ شهریور گفت ایران در پی هشت سال گذشته با وضع خوبی مواجه نیست و برای جلوگیری از «لطمه‌ای بزرگ» زمان زیادی نمانده است.

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نوشته رئیس‌جمهوری پیشین ایران گفته است «اگر ما نتوانیم در مدت کوتاهی لااقل برخی مشکلات اساسی را در عرصه اقتصاد و روابط خارجی و مسائل داخلی برداریم احتمال کارگر افتادن آن عوامل منفی که تا حالا بوده چه در خارج و چه در داخل، ممکن است لطمه بزرگی به ما وارد شود».

آقای خاتمی در این سخنرانی هم به مشکلات خارجی و هم به مشکلات داخلی‌ای که «طی هشت سال گذشته» به وجود آمده اشاره می‌کند و در مورد کسانی که در حصر و زندان‌اند ابراز امیدواری می‌کند که تغییراتی رخ دهد.

پس از انتخابات جنجال‌برانگیز سال ۱۳۸۸ که محمود احمدی‌نژاد برنده آن اعلام شد، خیابان‌های پایتخت و چند شهر دیگر ایران به مدت چند ماه صحنه اعتراضات و راه‌پیمایی‌ها به نتیجه آن بود. در پی آن زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حصر قرار گرفته و گروه بزرگی از معترضان و فعالان سیاسی نیز بازداشت شدند.

محمد خاتمی با اشاره به سال‌های گذشته تاکید می‌کند که فشارها تنها بر زندانی و محصور کردن خلاصه نمی‌شد؛ «شما فکرنکنید در سال‌های گذشته فقط عده‌ای زندان رفتند و حصر شدند… [برخی] دائما تحت فشار بودند یا هر یک از خود ما که در چارچوب نظام تشکیلاتی، قانون و اساسنامه ای بسیار خوب داشتیم. ولی فعالیت ها تقریبا تعطیل بوده است یا با موانع روبه‌رو بوده است.»

خاتمی می‌گوید حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، پایبندی خود را به شعارهای انتخاباتیش نشان داده است، اما شرایط اقتصادی فعلی «خودبه‌خود انسان را مشغول می‌کند».

حسن روحانی با شعارهایی که در روابط خارجی استوار بر تعامل و در روابط داخلی بر اعتدال بود وارد کارزار انتخاباتی شد.

در حالی‌که شورای نگهبان ایران صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را رد کرد، او همراه کسانی مانند محمد خاتمی، گروهی از اصلاح‌طلبان، معترضان و زندانیان سیاسی از آقای روحانی حمایت کردند.

در مورد اوضاع اقتصادی نیز حسن روحانی از منتقدان به وضعیت پیش آمده در دوره محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رود؛ انتقاداتی که پس از پیروزیش از سوی چهره‌های دولت جدید نیز بارها عنوان شده‌اند.

خاتمی در سخنان خود در اردکان تاکید کرده که به رئیس‌جمهوری ایران گفته است «واقعا مردم به آقای روحانی، جهت‌گیری‌ها و شعارهایشان رای داده‌اند» و «آنچه ما می‌خواهیم پافشاری ایشان در رویکردی‌ست که مردم به آن رای داده‌اند».

رئیس‌جمهوری پیشین ایران در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید کم شدن فشارها و نهایتا برداشته شدن آن‌ها و تغییر بدبینی‌هایی که «منجر با به دستگیری‌ها شده» می‌تواند برای جامعه از نظر روحی مهم باشد.

طی روزهای گذشته خبرهایی منتشر شده است که حکایت از فرستادن موضوع معترضان محصور، به شورای عالی امنیت ملی ایران دارد.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز ۲۰ شهریور گفته بود آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، با فرستاده شدن موضوع آزادی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی به شورای عالی امنیت موافقت کرده است.

از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، به عنوان کسی نام برده می‌شود که دستور حصر چهره‌های سرشناس معترضان را داده است.

همزمان دبیر این شورا نیز عوض شده و علی شمخانی، وزیر دفاع در دوره محمد خاتمی و از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان ایران به این مقام و نیز نمایندگی رهبر ایران در این شورا انتخاب شده است.

محمد خاتمی در سخنان خود در اردکان مستقیما از این موضوع نگفته است، اما در پایان سخنرانی خود با اشاره‌ای به «حصرها و محدودیت‌ها» می‌گوید «می‌توان شاهد انعطاف در این زمینه‌ها بود».
XS
SM
MD
LG