لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۲

ریزگردها مدرسه‌های استان خوزستان را به تعطیلی کشاندند


به دلیل افزایش ریزگردها و آلودگی هوای استان خوزستان، تمام مدارس این استان در روز یک‌شنبه ۱۱ مهر ماه تعطیل اعلام شده‌اند. وزیر بهداشت ایران نیز در مورد بروز مشکلات تنفسی در فصل پاییز در اهواز هشدار داده‌ است.

اداره مدیریت بحران استان خوزستان گفته است وضعیت برای سلامت دانش‌آموزان خطرناک است و تداوم حضور ریزگردها نیز سبب شده تا این اداره تصمیم به تعطیلی کلیه مدارس بگیرد.

با وجود این، دانشگاه‌ها و اداره‌های دولتی به فعالیت خود در روز یک‌شنبه ادامه خواهند داد.

اداره‌های دولتی و بانک‌های استان خوزستان در روز شنبه تا ساعت یک بعد از ظهر دایر بوده‌اند.

خبرگزاری تسنیم می‌گوید ریزگردهایی که مبدا آن عراق است، آلودگی هوای استان خوزستان و برخی مناطق جنوبی و غربی را به ۱۷ برابر حد مجاز رسانده‌است.

هفتم مهر ماه حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به مشکلات تنفسی شهروندان اهوازی، در پی بارش‌های پاییزی در آغاز مهر ماه، گفته بود «نمی‌توانیم بگوییم که دوباره هنگام آغاز باران‌های پاییزی، این اتفاق رخ نخواهد داد».

مسئله گرد و غبار، آلودگی هوا و ریزگردها در استان‌های غربی و شرقی ایران تازگی ندارد و این مشکل بارها به تعطیلی مدرسه‌ها و گاه اداره‌ها و سازمان‌های دولتی انجامیده است.

البته تقریبا همه استان‌های ایران در معرض آلودگی ناشی از ریزگردها قرار دارند. معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، پیشتر اعلام کرده بود که ۲۳ استان ایران در فصل‌های مختلف درگیر مشکلات ناشی از ریزگردها هستند.

به گفته مقام‌های ایرانی، این ریزگردها عمدتا از عراق وارد می‌شوند و در عین حال اردن، سوریه و عربستان هم در انتقال آن‌ها به ایران دخیل هستند.

خشک‌شدن دریاچه‌ها و مراکز آبی از دیگر دلایل افزایش حوزه ریزگردها به شمار می‌رود.

طی سال‌های گذشته شماری از تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های ایران یا خشک شده‌ یا در خطر خشک شدن قرار گرفته‌اند. کم‌آبی و خشکسالی نیز، مناطق زیادی از ایران را تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG