لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۰۴

علی لاریجانی رئیس موقت مجلس دهم شد


علی لاریجانی، با کسب ۱۷۳ رای از مجموع ۲۸۱ رای به‌طور موقت به ریاست مجلس دهم انتخاب شد. محمدرضا عارف، ۱۰۳ رای به دست آورد. پنج نماینده نیز «رای سفید» داده‌اند.

مسعود پزشکیان و محمد دهقان نیز به طور موقت نایب رئیسان اول و دوم مجلس شده‌اند. پزشکیان نماینده تبریز از «فهرست امید» است. محمد دهقان، اصولگراست. پزشکیان ۱۵۴ رای کسب کرده و دهقان ۱۳۶ رای. علی مطهری نیز با ۱۳۲ رای در جایگاه سوم قرار گرفته‌است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس دائم مجلس دهم برای مدت یک‌سال، پس از بررسی اعتبارنامه‌ی دو سوم راه‌یافتگان به مجلس انتخاب می‌شود.

منابع خبری روز گذشته گزارش داده بودند که فراکسیون‌های «امید» و «ولایت» نامزدهای خود را برای هیئت رئیسه مجلس دهم انتخاب کرده‌اند، و بر این اساس محمدرضا عارف و علی لاریجانی بر سر ریاست رقابت می‌کنند.

خبرگزاری ایلنا نیز به نقل از محمدعلی وکیلی، یکی از اعضای فراکسیون امید گفته بود که جلسه شنبه‌شب فراکسیون امید با حضور ۱۱۵ نفر از اعضا تشکیل شده و محمدرضا عارف به عنوان گزینه آنها انتخاب شده است.

آقای وکیلی در عین حال گفته بود علی مطهری و مسعود پزشکیان، گزینه‌های فراکسیون امید برای نایب رئیسی مجلس هستند.

آقای عارف با کسب بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار رای در صدر راه‌یافتگان از تهران قرار داشت. تمام ۳۰ نامزد فهرست امید در تهران به پیروزی رسیدند.

علی لاریجانی حدودا ۲۰۰ هزار رای از حوزه انتخابیه قم گرفته بود که او را پس از احمد امیرآبادی فراهانی قرار می‌داد. آقای لاریجانی در انتخابات دور دهم مجلس در مجموع ۷۰ هزار رای کم‌تر از دور پیشین کسب کرده بود.

لاریجانی در دور هشتم و نهم مجلس نیز رئیس آن بوده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدرضا عارف انتخاب علی لاریجانی به ریاست را به او تبریک گفته‌است.

XS
SM
MD
LG