لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۱۶

سود سفارش اف۳۵ کشورهای خلیج فارس٬ پنتاگون را «شگفت زده کرد»


اف۳۵ لایتنیگ ۲، جنگنده فوق‌پیشرفته آمریکا، گران‌ترین برنامه نظامی پنتاگون عنوان شده است.
یک مقام عالی دفاعی ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته است، سفارش‌های دریافتی از کشورهای خلیج فارس برای خرید جنگنده‌های فوق پیشرفته اف۳۵، چنان پرسود است که واشینگتن در فکر است تا زدوتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود، آنها را به این مشتریان تحویل دهد.

در گزارش روز شانزدهم آذر ماه خبرگزاری رویترز، از قول این مقام بلندپایه آمریکا آمده است پنتاگون، وزرات دفاع دولت آمریکا، به این نتیجه رسیده است که «سود سرشاری» در سفارش‌های دریافتی از کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

این مقام ارشد دولت می‌گوید: «می‌دانیم که به زودی با این پرسش روبه‌رو خواهیم شد؛ ولی این پرسش زودتر از آنچه فکر می‌کردیم پیش آمده و باید برایش پاسخی پیدا کنیم.»

منظور از پرسشی که برای دولت مطرح شده، تحویل سلاح‌های فوق‌پیشرفته‌‌ای مانند جنگنده‌های اف۳۵ و زمان تحویل آن به کشورهای خلیج فارس است.

کشورهای سفارش‌دهنده البته هم‌پیمانان مهم ایالات متحده در منطقه‌اند، اما واشینگتن بنا را بر این گذاشته بود که اف۳۵‌هایی رل که آنها می‌خواهند، پنج سال پس از تحویل سفارش‌های اسرائیل در سال ۲۰۱۶، یعنی عملا پس از سال ۲۰۲۰ تحویل دهد.

اما «عمق سودی ناشی از سفارش‌ها»، آن هم برای گران‌ترین برنامه نظامی پنتاگون، به قول این مقام وزارت دفاع، برای برخی در دولت آن کشور «شگفتی‌آور» است. همین نیز موضوع «زمان تحویل» آنها را «زودتر» از آنچه پیش‌بینی شده بود، مطرح کرده است.

کلاه‌خود طراحی شده برای اف۳۵
کلاه‌خود طراحی شده برای اف۳۵
لاک‌هید مارتین، سازنده اف۳۵، با سفارش‌های عمده‌ای در آسیا روبه‌روست؛ علاوه بر کشورهای حاشیه خلیج فارس، مانند امارات متحده عربی، ژاپن و اسرائیل نیز شماری از این جنگنده‌ها را سفارش داده‌اند. کره جنوبی نیز علاقه خود را به خرید آن نشان داده است.

لاک‌هید مارتین، از آغاز پروژه بسیار گران‌بهایش، باید تعدادی از آنها را برای هشت کشوری که به این شرکت آمریکایی برای ساخت اف۳۵ کمک کرده‌اند، کنار می‌گذاشت؛ کانادا، بریتانیا، استرالیا، نروژ، ایتالیا، ترکیه، دانمارک و هلند.

صحبت‌ها در مورد فروش این جنگنده‌ها به کشورهایی مانند امارات متحده عربی و دیگر هم‌پیمانان ایالات متحده، در نمایشگاه هوایی دبی در ماه گذشته میلادی مطرح شد. رویترز می‌گوید در آن زمان مشتریان بالقوه، مشغول سبک‌سنگین کردن این بودند که جنگنده‌های موجود را بخرند یا منتظر ساخت اف۳۵‌های رادارگریز شوند.

اف۳۵ خود سه مدل دارد و ساخت و تحویل آن به مشتریان تا کنون چندین بار عقب افتاده است.

ای پروژه عظیم، نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار خرج برداشته است و بهای آن نیز ۷۰ درصد از قیمت اولیه پیشی گرفته است. اما اکنون مقام‌های آمریکایی می‌گویند که ساخت آن با پیشرفت روبه‌روست.

پیش از این گزارش‌هایی در مورد مشکلاتی که در ساخت این هواپیمای فوق‌پیشرفته به‌وجود آمده، منتشر شده بود.

لاک‌هید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲ (به اختصار اف۳۵) جنگنده‌ای عمودپرواز و رادارگریز است که قرار است از سال ۲۰۱۶ به کار گرفته شود.

اف۳۵ لایتنینگ ۲، به‌طور اصولی برای انجام عملیات «هوا به زمین» طرح‌ریزی شده و در دست تکمیل است. این جنگنده تک‌سرنشین و صاحب یک موتور است. بسته به موتوری که بر آن قرار می‌گیرد می‌تواند تا نزدیک به دو هزار کیلومتر بر ساعت سرعت گیرد.

سه مدل این هواپیما یکی برای نیروی هوایی ساخته شده که نشست و برخاست آن به شکل عادی انجام می‌شود، دیگری برای تفنگداران دریایی‌ست که قابلیت نشست و برخاست کوتاه دارد و سومی نیز از جمله دارای بالی بلندتر از مدل اول و توانایی فرود سریع‌تر است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG