لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۰

مرکز ملی قانون اساسی آمریکا، جایزه سالیانه «مدال آزادی» خود را، به ملاله یوسف‌زی، فعال نوجوان پاکستانی که در تلاش‌ برای بهبود و ضعیت آموزش و حقوق کودکان است، اعطا کرد.

ملاله، جوان‌ترین برنده جایزه صلح نوبل در تاریخ این جایزه معتبر جهانی، به گفته مرکز ملی قانون اساسی، به خاطر «شجاعت و انعطاف در برابر سختی‌ها و تبدیل شدن به صدایی رسا برای کسانی که حقوق اولیه انسانی و آزادی از آنها سلب شده» این مدال را دریافت کرده است.

او می‌گوید از دریافت این مدال مفتخر است و «این تشویقش می‌کند که به کارزار خود برای آموزش و مبارزه در جهت حق همه کودکان، ادامه دهد».

دختر ۱۷ ساله پاکستانی، افزوده است که ۱۰۰ هزار دلار جایزه نقدی همراه با «مدال آزادی» را خرج آموزش در پاکستان خواهد کرد.

او در عین حال از کشورهای جهان خواست به جای صرف پول برای اسلحه، آن را برای آینده کودکان خود سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ملاله گفته است «آموزش بهترین سلاحی است که می‌توان با آن به جنگ فقر، نادانی و تروریسم رفت».

او افزوده «در نتیجه از همه کشورهای جهان می‌خواهم بگذارید ما به جنگ «نه» بگوییم».

پیشتر آکادمی نوبل آکادمی نوبل، جایزه صلح سال ۲۰۱۴ را مشترکا به ملاله و کایلاش سات‌یارتی، وکیل مدافع هندی، اهدا کرد.

آکادمی نروژی در بیانیه‌ای در این مورد گفته بود جایزه سالیانه خود را «به خاطر تلاش‌های این دو نفر برای مقابله با سرکوب کودکان و جوانان و نیز دفاع از حق آنها برای آموزش» اعطا کرده است.

ملاله‌ی نوجوان، دو سال پیش به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه آموزش کودکان و اصرارش بر آن، از ناحیه سر هدف گلوله نیروهای طالبان قرار گرفت که از آن جان به در برد.

او که اکنون چهره‌ای بین‌المللی است، بارها در مجامع جهانی حضور یافته با سران کشورهای جهان دیدا کرده و نیز در سازمان ملل متحد سخنرانی کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG