لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۳

دریای مدیترانه «مرگبارترین» مسیر در جست‌وجوی زندگی بهتر


یک پناهجو در مرز ایتالیا و فرانسه

سازمان بین‌المللی مهاجران می‌گوید در سال جاری میلادی، تا کنون بیش از دو هزار نفر، حین فرار از کشورهای خود از طریق دریای مدیترانه، جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته این سازمان، آمار فعلی نشان می‌دهد که این مسیر «مرگ‌بارترین مسیر برای مهاجران در راه یافتن زندگی بهتر» است.

به گفته سازمان بین‌المللی مهاجران، ۱۸۸ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ میلادی، تا یک‌شنبه گذشته، ۱۱ مرداد، نجات پیدا کردند.

این سازمان ۱۳ مرداد ماه هشدار داده است که رقم ۲۰۰ هزار نفری این دسته از مهاجران، به احتمال زیاد تا آخر هفته میلادی شکسته شود.

در مقایسه با سال گذشته میلادی در همین بازه زمانی، شمار تلفات، دست‌کم ۲۰۰ نفر کم‌تر بوده است.

در کل سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۲۷۹ نفر در راه گذر از مدیترانه، هرگز به مقصدی نرسیدند.

این افراد معمولا سوار بر قایق‌هایی کوچک، مملو از جمعیت، بدون هیچ وسیله امدادی یا کمکی، تلاش می‌کنند تا خود را از شمال آفریقا به جنوب اروپا، یعنی مرز اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان «شنگن» برسانند.

تقریبا تمام کسانی که در سال جاری از این مسیر استفاده کرده‌اند، در نهایت به ایتالیا (۹۷ هزار نفر) و یونان (۹۰ هزار نفر) رسیده‌اند.

در میان قربانیان ۱۹۳۰ نفر، یعنی بیشترین تعداد، در راه ایتالیا و ۶۰ نفر در راه یونان، کشته شده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجران می‌گوید قاچاقچیان انسان، در راه ایتالیا، از بدترین شناورهای ممکن استفاده می‌کنند و همین نیز بر آمار بالای تلفات تاثیر بیشتری گذاشته است.

کشورهای اروپایی برای جلوگیری از موج مهاجرت و نیز برای کاستن از شمار تلفات دائما رو به افزایش مهاجران، دست به اقداماتی زده‌اند.

از جمله می‌توان به دیوار کشیدن در مرز، یا افزایش نیروها و تجهیزات و کمک‌های امدادی برای نجات پناهجویان گم‌شده در دریا اشاره کرد.

اتحادیه اروپا طرحی را نیز در اردیبهشت ماه امسال آماده کرد که یکی از موارد ذکر شده در آن احتمال انجام عملیات زمینی علیه قاچاقیچان انسان در قلمرو لیبی، جایی که عمده مهاجران از آن روانه می‌شوند، است.

XS
SM
MD
LG