لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۲

مرکل: هنوز در شرق اوکراین آتش‌بسی برپا نشده است


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یک‌شنبه در مسکو، و پس از دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه، گفته است «ما همچنان آتش‌بسی [در شرق اوکراین] نداریم».

خانم مرکل که ۲۰ شهریور ما برای ادای احترام به میلیون‌ها غیرنظامی و نظامی کشته‌شده در جریان جنگ جهانی، در روسیه، به آن کشور سفر کرده بود گفته است «از سوی جدایی‌طلبان [اوکراین]، خشونت‌های بسیاری جریان دارد».

خبرگزاری فرانسه می‌گوید او این سخنان را با اتکا به اطلاعات ناظران بین‌المللی گفته است.

به گفته مرکل اوضاع «بسیار پیچیده» است.

او افزوده «امیدوار بودیم که آتش‌بس حاصل می‌شود. متاسفانه این طور نشده است.»

در ماه فوریه گذشته آنگلا مرکل، همراه فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، تلاش کردند تا نبردها میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان در شرق آن کشور، متوقف شود.

از آن زمان تقریبا سه ماه می‌گذرد و هم کی‌یف و هم جدایی‌طلبان دیگری را بارها به زیر پا گذاشتن آتش‌بس متهم کرده‌اند.

بنا بر آتش‌بسی که مفاد آن در مینسک مورد توافق قرار گرفته و روسیه نیز بخشی از مذاکرات مربوط به آن بوده است، ارتش و جدایی‌طلبان اوکراین موافقت کردند تا جنگ‌افزارهای سنگین خود را از منطقه‌ای حائل در شرق آن کشور بیرون ببرند.

صدر اعظم آلمان می‌گوید وضعیت انسانی همچنان وخیم است.

ولادیمیر پوتین گفته است او و مرکل دیداری مستقیم در مورد مسئله اوکراین نداشته‌اند، اما به گفته او شرایط با بهبود همراه بوده است.

پوتین می‌گوید «با وجود همه مشکلات در شرق اوکراین، اوضاع آرام‌تر شده است.»

در بحران شرق اوکراین، پس از آنکه روسیه، با وجود هشدارهای پی‌در‌پی غرب، شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد و درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان جدایی‌طلب هوادار مسکو و نیروهای مرکزی اوکراین بالا گرفت، بیش از ۶۱۰۰ نفر کشته شده‌اند.

صدر اعظم آلمان به دلیل اختلاف‌ها بین کشورهای غربی و روسیه بر سر اوکراین، به مراسم اصلی پایان جنگ جهانی دوم که در مسکو جریان داشت، نرفت.

مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در روسیه، بدون حضور رهبران غربی برگزار شد.

رئیسان جمهوری چین و هند، دبیر کل سازمان ملل و رهبران بیش از ۲۰ کشور جهان، از جمله از کشورهای آسیای میانه، مصر یا آفریقای جنوبی میهمان ولادیمیر پوتین بودند.

XS
SM
MD
LG