لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۷

روسیه قطعنامه تشکیل دادگاه بین‌المللی برای پرواز ام‌اچ ۱۷ را وتو کرد


تکه‌ای از هواپیما در محل سقوط آن در شرق اوکراین

کوالالامپور و کشورهای غربی در تلاش برای تشکیل دادگاهی بین‌المللی که به بررسی و صدور حکمی در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط مالزی در شرق اوکراین بپردازد، با وتوی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل روبه‌رو شدند.

۱۱ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به سود پیش‌نویس این قطعنامه که علاوه بر مالزی، استرالیا، هلند، بلژیک و اوکراین آن را ارائه کرده بودند، رای دادند.

آنگولا، چین و ونزوئلا از رای دادن به آن خودداری کردند، اما در نهایت وتوی روسیه جلوی تصویب آن را گرفت.

مالزی در ۱۱ تیر ماه به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع داده بود که قصد دارد برای محاکمه عاملان سرنگونی هواپیمای مسافربری آن کشور در شرق اوکراین، از آن شورای اجازه تشکیل دادگاه بین‌المللی را بگیرد.

یک سال از رخدادی که به کشته شدن ۲۹۸ سرنشین هواپیمای پرواز شماره ۱۷ انجامید، می‌گذرد.

کشورهای غربی، جدایی‌طلبان هوادار روسیه را متهم به استفاده از موشک ساخت روسیه و سرنگون کردن هواپیما کرده‌اند.

روسیه هرگونه دخالتی در این حادثه را رد کرده است.

با این همه حتی پیش از رای‌گیری در روز هفتم مرداد ماه، تقریبا مشخص بود که روسیه اجازه صدور قطعنامه را نخواهد داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در ۲۵ تیر ماه در تماسی با نخست‌وزیر هلند، گفته بود که از نظر او تشکیل چنین دادگاهی «پیش از موقع» است و نتیجه‌ای معکوس به بار می‌آورد.

بیشترین شمار سرنشینان هواپیما هلندی بودند.

قطعنامه ارائه شده از حمایت آمریکا، فرانسه و بریتانیا، سه عضو دیگر صاحب حق وتو در شورای امنیت برخوردار بود.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در واکنش به رد قطعنامه گفته «تاسف‌بار است که روسیه از امکانی که دارد برای این کار (وتوی قطعنامه) استفاده کرده است… برای عقیم کردن صلح و امنیت جهانی.»

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل، نیز در سخنرانی خود در زمان رای‌گیری، اتهام‌های گذشته مسکو در مورد آنچه نحوه تحقیقات کشورهای غربی یا «تبلیغات خشن رسانه‌ها» در این مورد توصیف کرده را تکرار کرد.

کشورهایی که خواستار صدور قطعنامه شده بودند می‌گویند به تلاش‌های خود برای به سرانجام رساندن پرونده مرگبار سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزی ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG