لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۵۶

شمار مهاجران وارد شده به اتحادیه اروپا از هر زمانی فراتر رفت


مهاجران در یونان در صف دریافت غذا
مهاجران در یونان در صف دریافت غذا

طی ماه میلادی ژوئیه، بیش از ۱۰۷ هزار مهاجر وارد مرزهای اتحادیه اروپا شدند، رقمی که بسیار فراتر از آخرین رکورد ثبت‌شده در این زمینه است و نشان می‌دهد شمار آنها به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است.

سازمان ناظر بر مرزهای اتحادیه اروپا، «فرانتکس»، در گزارشی که ۲۸ مرداد ماه منتشر شده می‌گوید پیش از این بالاترین شمار ورودی، ۷۰ هزار مهاجر، و در ماه ژوئن ثبت شده بود.

رقم فعلی ۱۰۷۵۰۰ نفر، بسیار فراتر از رکورد پیشین است.

فرانتکس می‌گوید در سه ماهه اول سال میلادی، شمار کل مهاجرانی که وارد مرزهای اتحادیه اروپا شده‌اند، ۳۴۰ هزار نفر بود که همین رقم نیز بیشتر از دو برابر در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال گذشته است.

مهاجران در آمار و مبدا اصلی آنها، پیش از ورود به مرزهای جنوبی اتحادیه اروپا از طریق دریا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فابریک لگری، مدیر سازمان ناظر بر مرزهای اتحادیه اروپا، گفته است شرایط فعلی «وضعیت اضطراری برای اروپا است و لازم است تمام اعضای اتحادیه اروپا برای کمک به کشورهایی که مرزهای آنها محل ورود جمعیت انبوه مهاجران است، اقدام کنند».

پیشتر نیز کشورهای ایتالیا و یونان، درخواست کرده بودند اقدامات و کمک‌های اتحادیه اروپا افزایش پیدا کند.

این دو کشور ورودی‌های اصلی دریایی به اتحادیه اروپا هستند که هر ماه هزاران مهاجر غیرقانونی از شمال آفریقا و با استفاده از قایق‌ به آنها وارد می‌شوند.

سازمان امور پناهجویان ملل متحد، در گزارشی اعلام کرده بود که در هفته پیش نزدیک به ۲۱ هزار مهاجر، وارد یونان شده‌اند که همه آنها از جنگ در عراق، سوریه و افغانستان گریخته‌اند. یونان خود دربرگیرنده ۱۶۰ هزار مهاجر از ماه ژانویه تا کنون بوده است.

بسیاری از مهاجران غیرقانونی تلاش می‌کنند تا خود را به کشورهای ثروتمند اتحادیه اروپا برسانند.

بنا بر گزارش‌ها آلمان به تنهایی انتظار دریافت ۷۵۰ هزار مهاجر را در سال جاری میلادی دارد. آلمان مقصد اصلی مهاجران غیرقانونی در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. بنا بر آمار، یکی از هر سه پناهجو، خواستار اقامت در آن کشور است.

در اردیبهشت ماه گذشته سازمان بین‌المللی مهاجران پیشبینی کرده بود که شمار قربانیان تلاش برای مهاجرت در سال جاری میلادی به «۳۰ هزار نفر» برسد. رقمی که ۳۰ برابر بیشتر از سال گذشته است.

بدترین فاجعه مهاجران در دریای مدیترانه با صدها کشته در تنها یک روز نیز در همین سال رخ داده است.

افزایش شمار مهاجران بر کشورهای اتحادیه اروپا تاثیر گذاشته است. این تاثیر نیز تنها در روند کمک‌رسانی یا اسکان آنها نیست و انتظار می‌رود تاثیرات سیاسی و اجتماعی نیز در پی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG