لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۱۹

ایران: ساخت‌وساز در پارچین به آژانس اتمی ارتباطی ندارد


نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گفته‌های تازه مدیرکل این نهاد در مورد «ساخت‌وساز» در تاسیسات پارچین، واکنش نشان داده و می‌گوید این ساخت‌وساز «ربطی به آژانس ندارد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رضا نجفی، ۱۶ شهریور ماه، به خبرنگاران گفته است تاسیسات پارچین یک «سایت نظامی متعارف» است و ساخت‌وساز در آن «طبیعی‌ست».

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از روز ۱۶ شهریور ماه، کار خود را در وین، پایتخت اتریش آغاز کرده است. بررسی تازه‌ترین‌ها در مورد وضعیت برنامه اتمی ایران از جمله مسائلی‌ست که این شورا به آن می‌پردازد.

در آغاز این نشست، یوکیا آمانو، مدیرکل این نهاد، به خبرنگاران گفت هنوز کارهای زیادی تا پایان سال جاری میلادی باید انجام شوند تا مشخص شود ایران در گذشته به دنبال ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای بوده یا نه.

ایران همواره پی‌گیری اهداف نظامی در برنامه اتمی خود را رد می‌کند.

با این همه پاسخ به پرسش‌هایی، در مورد تاسیساتی مانند پارچین، که از حساسیت زیادی برخوردار است، از خواسته‌های آژانس اتمی طی سال‌های گذشته است.

آقای آمانو در روز دوشنبه بار دیگر به سایت پارچین اشاره کرده و گفت در مورد ساخت‌وسازهای جدید در آن و تاثیر آن بر «ظرفیت» آژانس اتمی برای تحقیق در مورد گذشته برنامه اتمی تهران، نگران است.

آقای نجفی که پیشتر گزارش‌ها در مورد حضور تجهیزات و خودروها و احتمال ساخت‌وساز در این تاسیسات را «مضحک» توصیف کرده بود، این بار نیز گفته است این ساخت‌وسازها «ربطی به آژانس ندارد».

به گفته این مقام ایرانی «عجیب است که آژانس بگوید اضافه شدن یک بخش کوچک به یک ساختمان بی‌ربط، به اصطلاح تحقیقات آژانس ­را تحت تاثیر قرار دهد.»

در پی توافق اتمی ۲۳ تیر ماه میان ایران و شش قدرت جهانی، تهران و آژانس نیز به توافقی برای تحقیقات دست یافتند.

این نهاد بین‌المللی مسئولیتی بنیادین در راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران و در نتیجه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG