لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۳۶

انتقاد نتانیاهو از معاون فرمانده ارتش اسرائيل


ژنرال گولان در وسط تصویر دیده می‌شود؛ بازدید سفیر آمریکا در تل‌آویو و دیگر بازدیدکنندگان از جریان تمرین‌ها در جونیپر کبرا (عکس از فلیکر سفارت آمریکا در تل‌آویو)

نخست وزیر اسرائیل از معاون فرمانده ارتش این کشور بخاطر سخنانی در قیاس تلویحی اسرائیل با دوره نازی‌ها شدیدا انتقاد کرده اما شماری از شخصیت‌های اسرائیلی از اظهارات این نظامی حمایت کرده‌اند.

ژنرال یائیر گولان، معاون ستاد کل ارتش اسرائیل، گفته بود نگران است که نشانه‌هایی از نژادپرستی در اسرائیلی امروزی مانند دوره هشتاد و نود سال قبل از رفتارهایی که به قدرت گرفتن نازی‌های آلمان منجر شد، وجود دارد.

ژنرال گولان این سخنان را در مراسم یادبود خاطره کشته‌های یهودی در هولوکاست بدست نازی‌ها بیان کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو یکشنبه ۱۹ اردیبهشت در نشست دولت خود گفت، سخنان ژنرال گولان دور از واقعیات و حقیرکردن فاجعه هولوکاست است.

به گفته نتانیاهو، «این اظهارات عصبانی‌کننده نه در موقعیت روز گرامیداشت قربانیان هولوکاست و نه در هیچ مقطع دیگری نباید بیان می‌شد زیرا ظلم به جامعه اسرائیل، این کشور شگفت انگیز، است».

اما شماری از وزیران عضو حزب لیکود و راستگرایان دیگر، درخواست کناره‌گیری یا اخراج ژنرال گولان را مطرح کرده‌اند.

بنوشته هاآرتص، میری رگب وزیر عضو لیکود گفته است، اگر گولان استعفا نکند، باید احتمال کنار گذاشتن او را بررسی کرد.

اوفیر آکانیس، وزیر علوم، نیز یکشنبه در نشست وزیران لیکود به نتانیاهو گفته بود، اظهارات ژنرال گولان «سخت‌ترین زیان را به وجهه اسرائیل در سطح جهان وارد کرده» و باید علیه او اقدام کرد.

مادر ژنرال گولان که یک بانوی سالخورده بازمانده دوران هولوکاست است، با حضور در رسانه‌های اسرائیل گفته است، پسرش حرف حق را بیان کرده و بسیاری از مردم حس می‌کنند که جامعه این کشور بشدت افراطی شده است.

بنوشته هاآرتص، ژنرال موشه یعلون، وزیر امور امنیتی، در حالی که عضو لیکود است، در بیانیه‌ای نوشت «به ژنرال گولان ایمان کامل دارد و تفسیرهای جنجالی از سخنان او، بیهوده و بی‌عدالتی است».

ژنرال‌ دان خالوتص، رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، نیز گفته است، دولتمردان و جامعه باید به چرایی بیان این هشدار از سوی این نظامی ارشد توجه عمیق کنند.

شمار دیگری از مقامات سیاسی و نیز نظامیان پیشین اسرائیل حمایت خود را از ژنرال گولان بیان کردند.

بنوشته هاآرتص، اسحاق هرتصوگ، رهبر اوپوزیسیون اسرائیل، یکشنبه در حساب توییتر خود نوشت «تلاش نتانیاهو برای وحشت افکنی و بستن زبان افسران ارتش، کاری خطرناک و یک رفتار بی‌سابقه در این کشور است».

تیر خلاص به فلسطینی زخمی

ژنرال گولان در سخنان خود از جمله به حمایت‌های بخشی از افکار عمومی از اقدام یک سرباز در زدن تیر خلاص به یک مهاجم فلسطینی اشاره کرده و آن را نمونه‌ای از افراطی‌ترشدن جامعه ذکر کرده بود.

دو ماه پیش بعد از آنکه یک مهاجم فلسطینی با چاقو به یک دختر سرباز اسرائیلی در کرانه باختری حمله کرد، سربازان دیگر در محل با زدن گلوله این مهاجم را زخمی کردند ولی هشت دقیقه بعد، یک سرباز عضو واحد امداد درمانی که به محل رسید، به مغز او گلوله خلاص زد.

فرمانده کل ارتش اسرائیل و نیز وزیر امور امنیت این کشور این رفتار را سرپیچی از مقررات کاربرد اسلحه نامیده و از محاکمه سرباز حمایت کردند.

اما موجی بزرگ از انتقاد و اعتراض و تجمع از سوی راستگرایان متوجه فرمانده کل ارتش و وزیر امور امنیتی شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، محاکمه این سرباز به نام العازار آزاریا از دوشنبه بیستم اردیبهشت آغاز شده است.

سرباز یاد شده مدعی شده که نگران بوده که مهاجم زخمی فلسطینی، زیر لباس خود بمب همراه داشته که می‌خواسته آن را به کار اندازد.

در خشونت‌های هفت ماه اخیر میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، بیش از ۲۱۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

در این میان، رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که کشتن یک خواهر و برادر فلسطینی نیز دو هفته پیش در پست بازرسی در نزدیکی بیت المقدس، تنها بر اثر «شک» به آن‌ها که قصد حمله دارند، دلیل واقعی نداشته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG