لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۲

ارتش نیجریه: رهبر بوکو حرام زنده نیست


مردی که می‌گوید ابوبکر شکوه است در یکی از ویدئوهای بوکو حرام

ارتش نیجریه برای نخستین بار اعلام کرده که ابوبکر شکوه (شیکاو)، رهبر گروه اسلام‌گرای افراطی «بوکو حرام» زنده نیست و آنها شخصی شبیه او را که در ویدئوهای این گروه ظاهر می‌شده است را کشته‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع نیجریه، کریس الوکولاده، دوم مهر ماه به خبرنگاران گفته است که پیکارجویی که هویت اصلیش با نام «محمد بشیر» مشخص شده، طی درگیری‌هایی در کوندوگا در ایالت بورنو، کشته شده است.

او افزوده است محمد بشیر که نام‌های مستعار گوناگونی داشته و «در ویدئوهای [منتشر شده از سوی این گروه] به عنوان رهبر درگذشته این گروه، ابوبکر شکوه، ظاهر می‌شده، کشته‌ شده است».

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این برای نخستین بار است که ارتش نیجریه در مورد مرگ ابوبکر شکوه سخن می‌گوید. پیشتر خبرهایی در این مورد از سوی منابع امنیتی گوناگون در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ میلادی منتشر شده بود.

در آغاز سال جاری میلادی سخنگوی نیروهای پلیس مخفی نیجریه گفته بود که «شکوه اصلی زنده نیست» و شخصی که در ویدئوهای گروه ظاهر می‌شود، بدل او است.

گروه افراطی بوکو حرام، طی سال‌های گذشته به یک گروه شبه‌نظامی تبدیل شده که صدها تن از شهروندان نیجریه را به قتل رسانده است.

این گروه مخالف تحصیل به شکل عرفی، آموزش زنان و دختران یا آموزه‌های غربی است. بر شهرت آنها، پس از آنکه در حمله به مدارسی ده‌ها دانش‌آموز دختر را ربودند، بیش از گذشته افزوده شد.

کسی که خود را رهبر گروه معرفی می‌کرد در ویدئوهای مختلف بوکو حرام ظاهر شده است.

او در یکی از این ویدئوها در آغاز شهریور ماه گفته بود یکی از شهرهای تازه تصرف شده به دست بوکو حرام، به عنوان واحدی سیاسی از «حکومت اسلامی» به شمار می‌رود.

«رهبر» این گروه در ویدئوی دیگری حمایت خود را از ابوبکر بغدادی، رهبر «حکومت اسلامی» اعلام کرده بود.

به هر حال در گفته‌های سخنگوی ارتش نیجریه مشخص نشده است که ابوبکر شکوه چه زمانی کشته شده است.

هنوز هیچ منبع غربی گزارش‌ها در مورد مرگ ابوبکر شکوه را تائید نکرده است.

XS
SM
MD
LG