لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۰

رهبر کره شمالی دستور به آماده‌باش کامل نظامی در خط مقدم داد


کیم جونگ‌اون (وسط) در میان گروهی از فرماندهان ارتش در تصویری از زمستان گذشته

در پی تازه‌ترین دور از تنش‌ها میان دو کره، که با پرتات توپ از کره شمالی و واکنش متقابل کره جنوبی همراه بوده، کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی به نیروهای مسلح در خط مقدم میان دو کشور دستور داد در آماده‌باش کامل جنگی قرار گیرند.

رسانه رسمی کره شمالی این خبر را ۳۰ مرداد ماه منتشر کرده و خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، نیز آن را بازتاب داده است.

به گزارش یون‌هاپ، کیم جونگ‌اون، ساعاتی پس از تبادل آتش میان دو کره، با شورای نظامی حزب کارگران، حزب حاکم بر آن کشور، دیدار کرده است.

تلویزیون دولتی کره شمالی می‌گوید در این دیدار رهبر کره شمالی از فرماندهان نیروهای مسلح خواسته تا به سوی نیروهای واقع در خط مقدم رفته و برای یک عملیات نظامی در آماده‌باش قرار گیرند.

در واکنش ستاد کل نیروهای مسلح کره جنوبی به کره شمالی هشدار داده است که در صورت هرگونه انجام «تحریکات بیشتر» شمال، آن کشور به شدت واکنش نشان خواهد داد.

کره شمالی در پی تنش‌هایی که از اوایل ماه میلادی اوت میان دو کشور شدت گرفته است، و با هدف آنچه پایان دادن به «تبلیغات» بلندگوهای مرزی در کره جنوبی علیه خود می‌نامد، روز پنج‌شنبه اقدام به توپ‌باران نقاطی در مناطق مرزی کرد.

پیش از این دو سرباز کره جنوبی در پی انفجار مین در منطقه حائل غیرنظامی میان دو کشور، به شدت زخمی شده بودند.

سئول، پیونگ‌یانگ را به مین‌گذاری منطقه متهم کرده است.

در پی آتش‌باری کره شمالی، ارتش کره جنوبی اقدام به واکنش کرد و گفت منطقه‌ای که از آن آتش‌باری شده بود را هدف قرار داده است.

همزمان با تازه‌ترین دور از تنش‌ها، سئول روز جمعه گفت در جدیت پیونگ‌یانگ به انجام مذاکرات میان دو کشور تردید دارد.

کره شمالی روز گذشته در عین حال که خواستار پایان دادن به تبلیغات بلندگوهای مرزی شده بود، همزمان گفته بود قصد دارد برای باز کردن کانالی که به بهبودی روابط بیانجامد، تلاش کند.

وزارت اتحاد کره جنوبی، وزارتی که هدف از آن اتحاد شبه‌جزیره کره است، می‌گوید چنین اظهاراتی، زمانی که پیونگ‌یانگ دستور به آماده‌باش نظامی می‌دهد، قابل باور نیست.

بر خلاف کره جنوبی، کره شمالی از ادوات و تجهیزات نظامی فوق‌پیشرفته‌ای برخوردار نیست، اما مسلح به سلاح اتمی و موشک‌های بالستیک است. دو کشور در پی جنگ داخلی در دهه پنجاه سده گذشته میلادی، با صف‌بندی غرب و شرق از هم جدا شدند. دو کره عملا در آماده‌باش جنگی قرار دارند، چرا که صلح بینشان منعقد نشده و فقط در وضعیت ترک مخاصمه به سر می‌برند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG