لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۵۵

مشاور نزدیک به رهبر کره شمالی «در تصادف کشته شد»


در این تصویر که در سال ۲۰۰۷ گرفته شده کیم ینگ‌گان در دیداری رسمی از اینچئون، بندری در نزدیکی سئول دیده می‌شود

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم یَنگ‌گان، یکی از نزدیک‌ترین مشاوران و دستیاران رهبر کره شمالی در «پی یک تصادف رانندگی کشته شده است».

قرار است با حضور کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، برای آقای کیم «خاکسپاری رسمی» برگزار شود.

کیم ینگ‌گان، از مشاوران و نزدیکان خاندان کیم است و نه تنها در دستگاه رهبر جوان فعلی، بلکه در زمان حکومت پدر و پدربزرگ او نیز در امور سیاسی نقش داشته است.

با به قدرت رسیدن کیم جونگ‌اون، گروهی از مشاوران، دستیاران و سیاستمداران نزدیک به رژیم حاکم به طور ناگهانی درگذشتند یا محاکمه و کشته شدند. با این همه خبرگزاری رسمی کره شمالی، نهم دی ماه، از کیم ینگ‌گان، به عنوان «عزیزترین و رفیقی بسیار قابل اعتماد» نام برده است.

آقای کیم ۷۳ سال داشت و از جمله اموری که در آن نقش مهمی داشت، نظارت بر گفت‌وگوهای پیونگ‌یانگ و سئول بوده است. شبه‌جزیر کره در پی جنگ داخلی در دهه پنجاه سده بیستم به دو کشور تبدیل شده است. کره شمالی و جنوبی همچنان رابطه رسمی و دیپلماتیک با هم ندارند و یک منطقه حائل مرزی شدیدا کنترل شده‌ میانشان قرار دارد.

در پایان ماه میلادی اوت، دو کره برای کاهش تنش‌ها و افزایش دیدارها میان خانواده‌های جدا شده به توافقی دست یافتند. رسانه‌های کره جنوبی از آن رخداد به عنوان «توافقی کم‌سابقه» نام برده‌اند. در تابستان گذشته، در پی انفجار مین و آتش‌باری‌ها، تنش‌ها میان دو کشور افزایش پیدا کرده بود. کیم جانگ‌اون در گفت‌وگوهای آن زمان شخصا حضور داشت. تازه‌ترین دور از مذاکرات دو کره در پاییز، نتیجه‌ای نداشته است.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یون‌هاپ، می‌گوید کیم ینگ‌گان از زمان حکومت پدر رهبر فعلی بود که نظارت بر مذاکرات دو کره را آغاز کرد.

یک مقام نظامی کره جنوبی نیز گفته است با وجود اعلام خبر درگذشت این مقام کره شمالی، ارتش آن کشور اقدام «غیرمعمولی» انجام نداده است.

در مواردی اعلام خبر درگذشت ناگهانی یا اعدام مقام‌های پیشین که احتمالا در تضاد با رهبر فعلی کره شمالی بوده‌اند، همراه با تحرکات نظامی بوده است.

بنا بر گزارش‌ها رزمایش‌ها و تمرین‌ها نظامی فصل زمستان در کره شمالی، طبق روال معمول خود ادامه دارد و تغییر خاصی در آن صورت نگرفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG