لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۶

رهبر کره شمالی می‌گوید «کادوی بزرگ‌تری» برای ایالات متحده دارد


رهبر کره شمالی (نفر اول از راست) بر آزمایش موشکی جدید نظارت کرده‌است

یک روز پس از انتشار گزارش‌ها در مورد آزمایش موشکی جدید در کره شمالی، خبرگزاری رسمی آن کشور به نقل از کیم جونگ‌اون نقل کرده‌است که پیونگ‌یانگ «در نطر دارد یک بسته هدیه بزرگ‌تر» برای ایالات متحده بفرستد.

صبح هشتم خرداد ماه کره جنوبی و ستاد فرماندهی ایالات متحده در اقیانوس آرام، از آزمایش یک موشک بالستیک کوتاه‌برد جدید توسط کره شمالی خبر دادند. آنچه با واکنش رئیس‌جمهوری ایالات متحده روبه‌رو شد که گفته است «کره شمالی با پرتاب یک موشک بالستیک دیگر به همسایگانش از جمله چین بی‌احترامی کرده است... با این حال چین تمام تلاش خود را انجام داده است».

خبرگزاری رسمی کره شمالی که معمولا یک‌ روز پس از رخدادهایی مانند آزمایش‌های نظامی یا بازدیدهای رهبر آن کشور، گزارش‌های آن را منشر می‌کند، نـهم خرداد ماه به نقل از کیم جونگ‌اون گفته است پیونگ‌یانگ جنگ‌افزارهای قوی‌تری تولید خواهد کرد: «او [رهبر کره شمالی] ابراز اطمینان کرده‌است که [این کشور] گام قوی‌تری رو‌به‌جلو برمی‌دارد تا برای یانکی‌ها یک بسته هدیه بزرگ‌تر ارسال کند».

یانکی در اصطلاع عامیانه لقبی‌ست که هرچند معانی مختلفی دارد، اما در مورد مردم ایالات متحده به‌کار برده شده‌است.

گفته می‌شود کره شمالی در تلاش برای ساخت و آزمایش موفقیت‌آمیز موشک قاره‌پیما است. پیونگ‌یانگ تا کنون موفق به پرتاب چنین موشکی نشده و در مورد توانایی‌های فعلی آن در ساخت این نوع موشک نیز همچنان تردید وجود دارد. با این حال از زمان روی کار آمدن کیم‌ جونگ‌اون، بیش از هفتاد آزمایش موشکی مختلف و سه آزمایش هسته‌ای نظامی انجام داده‌است. شورای امنیت سازمان ملل، آزمایش‌های بالستیک و هسته‌ای نظامی از سوی کره شمالی را منع کرده‌است.

همزمان با انتشار گزارش سه‌شنبه خبرگزاری رسمی کره شمالی، کره جنوبی اعلام کرد همراه ایالات متحده، و با حضور بمب‌افکن «بی-۱ بی لنسر» دست به یک رزمایش مشترک زده‌است. این رزمایش روز دوشنبه انجام شده‌است. کره شمالی، سئول و واشینگتن را متهم کرده‌است که در حال تمرین برای پرتاب بمب اتمی در آن کشور هستند.

بمب‌افکن «بی-۱» هواپیمای مافوق‌صوت است و در کنار بی-۲ و بی-۵۲، یکی از سه هواپیمای راهبردی‌ست که در نیروی هوایی ایالات متحده به خدمت گرفته شده‌.

مقام‌های ایالات متحده، پیش‌تر ضمن هشدار به کره شمالی در مورد آمادگی برای مقابله با تحرکات نظامی پیونگ‌یانگ، تمرین برای حمله به آن کشور را رد کرده و می‌گویند هدف از رزمایش‌ها با کره جنوبی و ژاپن، «دفاعی» است.

نیروی دریایی ایالات متحده، گفته است یک گروه ضربت، با حضور ناو کارل وینسون و ناو هواپیمابر اتمی رونالد ریگان، به‌زودی رزمایشی را در آب‌های پیرامون شبه‌جزیره کره انجام خواهد داد. زمان دقیقی برای انجام این رزمایش اعلام نشده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG