لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۴

«تکرار ناموفق آزمایش» یک موشک قدرت‌مند میان‌برد در کره شمالی


آزمایش موسودان در گزارش یک شبکه خبری کره جنوبی در ژوئن سال جاری

چند روز پس از انتشار گزارش‌ها از انجام یک آزمایش ناموفق موشکی میان‌برد در کره‌ شمالی به دور از انظار و اعلام عمومی، مقام‌های آمریکا و کره جنوبی می‌گویند موشکی از همان نوع بار دیگر آزمایش شده و بار دیگر پرتاب آن ناموفق بود.

مقام‌های نظامی سئول و واشینگتن می‌گویند موشک آزمایش‌شده -احتمالا مجددا از نوع موسودان- اندکی پس از پرتاب، در بامداد روز ۲۹ مهر ماه، منفجر شده‌است.

این آزمایش ساعاتی پیش از آغاز آخرین مناظره میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، نامزدهای اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده، انجام شده‌است.

پیش از این پرتاب ناموفق، وزیران خارجه و دفاع دو کشور آمریکا و کره جنوبی نیز دیداری در واشینگتن داشتند. جای کری در پی این دیدار، گفته هر گونه استفاده احتمالی کره شمالی از سلاح هسته‌ای با «واکنشی موثر و قاطع» روبه‌رو می‌شود.

این سخنان پس از آن بیان می‌شود که کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، برای چندمین بار به انجام حمله هسته‌ای پیشگیرانه، تهدید کرده‌است.

وزیر خارجه ایالات متحده در عین حال تاکید کرده است که سامانه ضدموشکی «ت‌اد» در کره جنوبی نصب خواهد شد. پکن شدیدا مخالف نصب این سامانه‌است. از منظر چین این سیستم پیشرفته می‌تواند در عین حال به رصد و جاسوسی در آن کشور نیز بپردازد. مقام‌های سئول و واشینگتن می‌گویند هدف از برپایی «ت‌اد»، مقابله با حملات احتمالی کره شمالی‌ست.

کره شمالی با وجود آن‌که سلاح هسته‌ای در اختیار دارد، اما هنوز هیچ گزارش قاطعی در دست نیست که نشان دهد به توانایی نصب آن بر موشک‌های بالستیک رسیده‌است.

در هر صورت انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک در آن کشور، به ویژه موشک‌های پیشرفته‌تری مانند موسودان، همواره با نگرانی‌های گسترده آمریکا و متحدان آن در شرق آسیا روبه‌رو می‌شود.

موشک‌های موسودان بردی بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلومتر دارند و می‌توانند به پایگاه‌های نظامی آمریکا در «گوام» برسند.

این موشک‌ها برای نخستین در سال ۲۰۱۰، در جریان یک رژه رونمایی شدند. پیش از انجام آزمایش اخیر، کره شمالی، هفته گذشته نیز یک نوع از آن را به طور ناموفق آزمایش کرده‌بود. اگر در رد گزارش‌های واشینگتن و سئول در مورد این آزمایش‌ها مدرکی ارائه نشود، این دست‌کم هشتمین بار است که یک «موسودان» آزمایش می‌شود.

سازمان ملل متحد در قطعنامه‌هایی که در شورای امنیت تصویب شده، کره شمالی را، از انجام آزمایش‌های بالستیک و توسعه برنامه موشکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، منع کرده‌است.

XS
SM
MD
LG