لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۱
گروهی از راهبه‌های مسیحی که در ماه دسامبر سال گذشته میلادی در معلولا، در جنوب غربی سوریه، به دست شورشیان مخالف بشار اسد ربوده شده بودند، اوایل روز دوشنبه ۱۹ اسفند آزاد شدند.

این گروه ۱۳ نفره از راهبه‌ها و ۳ نفر از دستیارانشان که پیش از ربوده شدن در معلولا مشغول به کار بودند، با وساطت لبنان و قطر آزاد شده و به مقام‌های سوری سپرده شدند.

جبهه نصرت، از شاخه‌های القاعده در سوریه، آنها را ربوده بود.

به نقل از گروهی از ناظران، این آزادی در قبال آزادی ۱۵۰ تن از زنانی که در زندان‌های حکومت سوریه نگهداری می‌شدند، صورت گرفته است.

این راهبه‌ها نخست به لبنان برده شده و سپس در مرز آن کشور و سوریه به مقام‌هایی از دمشق تحویل داده شده‌اند.

یکی از راهبه‌ها در هنگام تحویل در مرز از «خدا»، «بشار اسد به خاطر اینکه با امیر قطر در تماس بوده» و «عباس ابراهیم (مدیر کل اداره امنیت لبنان) به خاطر وساطت صادقانه‌اش» تشکر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این راهبه گفته است طی اسارت با آنها رفتار «خوبی» شده است.

او گفته است جبهه نصرت، «هرچه آنها می‌خواستند، به آنها می‌داده است».

از سوی دیگر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید در قبال آزادی این ۱۶ نفر، ۱۵۰ نفر از زنان زندانی در زندان‌های بشار اسد نیز آزاد شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، مدیر این سازمان به خبرگزاری فرانسه گفته است یک زن و چهار فرزندش اولین کسانی بودند که در مرز آزاد شده‌اند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه این موضوع را «حرکتی از حسن نیت» از سوی مقام‌های سوری نامیده است.

به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر «ده‌ها هزار» نفر از شهروندان سوری «از جمله صدها کودک» در زندان‌های حکومت سوریه زیر «شکنجه و خشونت» نگهداری می‌شوند.

شورشیان سوری نیز از سوی دیگر گاه دست به ربودن شهروندان سوری و نیز خبرنگاران یا شهروندان خارجی می‌زنند.

در پایان سال میلادی گذشته سیزده رسانه خبری بزرگ دنیا از گروه‌های مسلح شورشی در سوریه خواسته بودند از ربودن خبرنگاران پرهیز کنند.
XS
SM
MD
LG