لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۳۳

اصلاحات مهاجرتی اوباما خطر اخراج میلیون‌ها نفر را از میان می‌برد


باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، طی یک برنامه تازه با اصلاح نظام مهاجرتی عملا امکان ماندن نزدیک به پنج میلیون مهاجر بدون مدرک قانونی را در خاک آن کشور فراهم کرده و خطر اخراج شدن میلیون‌ها عضو خانواده‌های ساکن آمریکا را از میان می‌برد.

اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا با انتقاد‌هایی تند از سوی گروهی از جمهوری‌خواهان در کنگره روبه‌رو شده است.

اصلاحات اخیر -به گفته کاخ سفید آمریکا- به تقریبا تمام کسانی که برای مدت پنج سال، بدون مدرک قانونی ساکن آمریکا هستند، در عین حال فرزندی دارند که شهروند ایالات متحده است یا اقامت قانونی دارد، اجازه می‌دهد درخواست کار سه ساله ارائه کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در شب ۲۹ آبان، گفت برنامه جدید «راهی فوری برای دریافت تابعیت آمریکا» بدون انجام اقدامات لازم نیست. او در عین حال می‌گوید «اخراج میلیون‌ها نفر واقع‌گرایانه نیست».

اوباما در سخنرانی خود خطاب به شهروندان آمریکا گفت آن کشور همواره از ملت مهاجر تشکیل شده و خواهد شد.

او می‌گوید «آنچه ما را آمریکایی می‌سازد، تعهد مشترک ما برای یک کمال مطلوب است؛ همه ما برابر خلق شده‌ایم و همه ما بخت این را داریم که زندگیمان را آن طور که می‌خواهیم بنا کنیم».

به گزارش خبرگزاری فرانسه با این حساب میلیون‌ها نفر از اعضای خانواده‌ کسانی که شهروند یا مقیم آمریکا هستند می‌توانند از سایه بیرون آمده، درخواست کار کنند، برای اقامت تلاش و شروع به پرداخت مالیات کنند.

خبرگزاری رویتز می‌گوید اوباما انتقادهای جمهوری‌خواهان را در این مورد که برنامه مهاجرتی او معادل عفو مهاجران غیرقانونی‌ست، رد کرده است.

به گفته او چنین عفوی در صورتی رخ می‌داد که «قانون شکسته بسته فعلی به همین شکل رها می‌شد.»

به گفته رئیس‌جمهوری ایالات متحده عفو دست‌جمعی عادلانه نیست. اخراج دست‌جمعی نیز نه شدنی‌ست و نه با سیرت آمریکایی سازگار.

به گزارش رویترز برنامه مهاجرتی اوباما ۴.۴ میلیون نفر از ۱۱ میلیون مهاجر بدون مدرک قانونی در آن کشور را در بر خواهد گرفت.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG