لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۳

اوباما در سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر: گروه‌های افراطی هرگز قادر نخواهند بود آمریکا را شکست دهند


ادای احترام اوباما به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر

باراک اوباما، در مراسم پانزدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، گفته است تنوع و گوناگونی جامعه آمریکا، همیشه از مهم‌ترین نقاط قوت آن بوده؛ چه در آن روزی که هدف حملات قرار گرفت و چه در هر زمان دیگری.

آقای اوباما، برای آخرین بار به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در سالگرد این حملات شرکت کرده‌است؛ او در ژانویه سال آینده میلادی جای خود را به ۴۵مین رئیس‌جمهوری آمریکا می‌دهد.

باراک اوباما، از شهروندان کشورش خواسته است به هویت ملی خود، به عنوان مردمی که از گوشه‌گوشه جهان، با هر دین و تباری، زیر یک پرچم جمع شده‌اند، وفادار بمانند.

او می‌گوید گروه‌های افراطی هرگز قادر نخواهند بود آمریکا را شکست دهند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جمع صدها نفر از سربازان، بستگان قربانیان و نیز نجات‌یافتگان حمله به ساختمان وزارت دفاع آن کشور، یکی از مکان‌هایی که هدف قرار گرفت، سخنرانی می‌کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود گفته است گروه‌های افراطی مانند القاعده یا «حکومت اسلامی»، می‌دانند که هرگز نمی‌توانند آمریکا را از پای درآورند، در نتیجه بر ایجاد هراس در میان شهروندان این کشور متمرکز شده‌اند؛ هراسی که هدف آن، مجبور کردن مردم آمریکا به تغییر روش زندگی‌شان است.

او افزوده است «ما می‌دانیم که گوناگونی و میراث ناشی از تنوع [مردم آمریکا] ضعف ما نیست، این موضوع همیشه یکی از مهم‌ترین نقاط قوت ما بوده‌است… این آمریکایی‌ست که در آن صبح سپتامبر هدف حمله قرار گرفت. این آمریکایی‌ست که ما باید به آن وفادار بمانیم».

اوباما در عین حال با اشاره به حملات دیگر در بوستون، سن‌برناردینو و اورلاند، تاکید کرد که تروریست‌ها معمولا به تلاش برای انجام حملاتی کوچک، ولی مرگبار، اقدام کرده‌اند.

یک روز پیش از این نیز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با ادای احترام به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر، در پیامی رادیویی گفته بود، از آن زمان تاکنون ماهیت تهدیدهای تروریستی تغییر کرده، اما هسته اصلی ارزش‌هایی که آمریکا را بزرگ و مقاوم کرده‌اند همچنان پابرجا هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا، سخنان خود در مراسم روز ‌یک‌شنبه را با روایت بخشی از «امثال سلیمان» عهد عتیق آغاز کرده و به پایان رسانده است: «هرگز رحمت و وفاداری را از خود دور نکنید. این را بر گردن خود بیاویزید و بر قلب خود حک کنید».

در مجموع نزدیک به ۳ هزار نفر، پس از آنکه اعضای القاعده، ۱۵ سال پیش در چنین روزی، هواپیماهایی را ربوده، به برج‌های مرکز تجارت جهانی و پنتاگون حمله کردند، و نیز در پی سقوط هواپیمایی در پنسیلوانیا که در راه واشینگتن بود، جان خود را از دست دادند.

باراک اوباما، صبح یکشنبه در ساعت ۸:۴۶، زمانی‌که نخستین هواپیما به یکی از برج‌های نیویورک خورد، در کاخ سفید، یک دقیقه اعلام سکوت کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG