لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۹

هشدار آمریکا در مورد «تلقینات علنی» به نقش آن کشور در کودتای ترکیه


اوباما (سمت چپ) و اردوغان (سمت راست تصویر) در کنار رهبران آلمان و فرانسه در جریان نشست ناتو در ورشو

وزیر خارجه آمریکا هشدار داده که ادعاهای علنی در ترکیه، در مورد نقش آمریکا در کودتای نافرجام آن کشور، «کاملا نادرست» است و مطرح کردن آن‌ها به روابط دو متحد ناتو ضربه می‌زند. رئیس‌جمهوری آن کشور نیز خواستار احترام به «حاکمیت قانون» شده‌است.

دولت اردوغان، فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی ساکن ایالات متحده را، به هدایت کودتای شب جمعه و بامداد شنبه متهم کرده‌است.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، گفته هر کشوری که در کنار گولن بایستد، «به ترکیه اعلان جنگ کرده است».

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، نیز خود در جمع هوادارانش گفته است از آمریکا و اوباما می‌خواهد «یا گولن را دستگیر کنند یا او را به ترکیه بازگردانند» و افزوده «اگر ما متحدان استراتژیک هستیم، آنچه لازم است انجام دهید».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر کار ترکیه نیز مستقیماً آمریکا را متهم به ایفای نقش در کودتا کرده‌است.

گولن خود اتهام‌های واردشده در مورد هدایت کودتا را رد کرده است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده، ۲۶ تیر ماه، از طرف‌ها خواسته‌است تا آرامش را حفظ کرده و از ایجاد بی‌ثباتی دوری کنند. باراک اوباما خواستار عمل به قانون در مورد وقایع شده‌است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، جان کری، در گفت‌وگو با وزیر خارجه ترکیه تاکید کرده واشینگتن مایل به همکاری با آنکارا در تحقیقات در مورد روند وقایع است، اما «تلقینات و ادعاهای علنی در مورد نقش ایالات متحده در کودتای شکست‌خورده، کاملا نادرست است و به روابط دو طرف آسیب می‌رساند».

جان کری گفته است از منظر واشینگتن قابل پیش‌بینی است که پرسش‌هایی در رابطه با آقای گولن مطرح شود، «و واضح است که ما از دولت ترکیه دعوت می‌کنیم تا مدارک مشروع که قابل رسیدگی دقیق است را در اختیار بگذارند؛ ایالات متحده آنها را خواهد پذیرفت، زیر نظر قرار داده و تصمیم مناسب را خواهد گرفت».

ایالات متحده کودتای ترکیه را محکوم و از دولت منتخب ترکیه حمایت کرده‌است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، نیز گفته مقام‌های آن کشور و ترکیه در تلاش برای بازگشایی پایگاه هوای اینجرلیک هستند.

مقام‌های نظامی ترکیه، روز شنبه پایگاه هوایی اینجرلیک را بستند و آنکارا گفته است این پایگاه تا زمان پاکسازی کامل نیروی هوایی بازگشایی نخواهد شد. آمریکا و متحدانش از این پایگاه برای انجام حملات هوایی علیه داعش استفاده می‌کنند.

باراک اوباما خود خواستار ادامه فعالیت‌های ترکیه در نبردها علیه تروریسم شده‌است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید بسته ماندن پایگاه هوایی اینجرلیک، ائتلاف به رهبری آمریکا را مجبور خواهد کرد از جنگنده‌های موجود در خلیج فارس برای حملات علیه بنیادگرایان در رقه و منبج در سوریه استفاده کند. این موضوع می‌تواند بر قدرت هوایی فعلی برای حمایت از نیروهای دولتی عراق در نبردها علیه «حکومت اسلامی» تاثیر بگذارد. چنین چیزی در عین حال ممکن است بر ارسال کمک و تجهیزات برای نیروهای ویژه آمریکایی که داخل سوریه به فعالیت مشغول هستند، تاثیر منفی بگذارد.

دیدن نظرات (۴۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG