لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۱

اوباما از بریتانیا خواست اتحادیه اروپا را ترک نکند


اوباما و کامرون

رئیس‌جمهوری آمریکا از شهروندان بریتانیا خواسته است در همه‌پرسی پیش‌رو، به ماندن در اتحادیه اروپا رای بدهند. باراک اوباما در ادامه سفرهای خارجی تازه خود وارد لندن شده‌است.

آقای اوباما در مقاله‌ای که ۳ اردیبهشت ماه در وب‌سایت بریتانیایی «تلگراف» منتشر شده می‌گوید مسائلی مانند تروریسم، مهاجران و مشکلات اقتصادی، در صورت ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا، بهتر قابل حل‌وفصل هستند.

شهروندان بریتانیا در ۲۳ ژوئن سال جاری (دو ماه دیگر) پای صندوق‌های رای می‌روند تا در مورد ادامه حضور کشورشان در اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند.

در آخرین همه‌پرسی انجام‌شده در این مورد، که در سال ۱۹۷۵ صورت گرفت، از هر سه نفر، دو نفر رای به ماندن در اتحادیه دادند.

اوباما در مقاله‌ای که نوشته می‌گوید «ایالات متحده شاهد است چگونه صدای قوی بریتانیا در اروپا، سبب می‌شود که اروپا گام‌هایی مستحکم بردارد. و نیز سبب می‌شود که اتحادیه اروپا باز باشد، نگاهی عینی داشته و در رابطه‌ای نزدیک با هم‌پیمانان خود در آن سوی اقیانوس اطلس باشد».

البته رویکرد رئیس‌جمهوری ایالات متحده، منتقدانی نیز در خود بریتانیا دارد؛ از جمله بوریس جانسون، شهردار بانفوذ لندن که خود نیز از مخالفان سرسخت ادامه حضور کشورش در اتحادیه اروپا است.

قرار است باراک اوباما روز جمعه در کاخ ویندسور (بزرگ‌ترین قلعه مسکونی دنیا در شهر ویندسور) با مکله الیزابت که به تازگی نودمین سالگرد تولد خود را جشن می‌گیرد، نهار بخورد. پس از آن نیز با نخست‌وزیر بریتانیا، دیوید کامرون، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. آقای کامرون از هواداران باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا است.

رویترز می‌گوید نظرسنجی‌های فعلی حاکی از افزایش اقبال هواداران حضور در اتحادیه است، اما همچنان شمار زیادی از شهروندان تصمیم قطعی خود را در این مورد نگرفته‌اند.

به گزارش همین خبرگزاری، دولت و بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های آمریکایی نگران هستند که خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا، به تنش‌ در بازار می‌انجامد، از نفوذ مهم‌ترین متحد واشینگتن در اروپا و نقش آن کشور در اقتصاد جهانی می‌کاهد و به امنیت غرب صدمه می‌زند.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG