لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۱۷

در حمله یک پهپاد در پاکستان «مرد شماره ۲» گروه حقانی کشته شد


محلی که به آن حمله شده است بنا بر گزارش‌ها یک مدرسه دینی بود.
بنا بر گزارش‌ها در «حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا» به یک «مدرسه‌ دینی» در شمال‌غرب پاکستان بین شش تا هشت نفر از جمله دو تن از اعضای شبکه حقانی کشته شدند.

مقام‌های پاکستانی می‌گویند پهپادهای ایالات متحده احتمالا مسئول این حمله بودند.

واشینگتن در این موارد واکنش رسمی نشان نداده است.

برخی رسانه‌های آمریکایی می‌گویند پنج تن از فرماندهای عالی‌رتبه طالبان در میان کشته‌شدگان هستند که از جمله آنها مولوی احمد جان، «مشاور عالی‌رتبه» سراج‌الدین حقانی، رهبر این گروه است.

رسانه‌ها احمد جان را «مرد شماره ۲» گروه حقانی خطاب کرده‌اند.

شبکه سراج‌الدین حقانی با طالبان و القاعده همکاری می‌کند و اعضای آن از جمله اهداف نیروهای نظامی آمریکا به شمار می‌روند. گفته می‌شود این شبکه مسئول مرگ بیش از دو هزار سرباز آمریکایی در افغانستان است.

دولت آمریکا سال گذشته شبکه حقانی پاکستان را تحریم کرد. در همان سال وزارت خارجه ایالات متحده این گروه را به عنوان یک «گروه تروریستی» شناخته بود.

آناتول لیون، از کالج سلطنتی در لندن، به شبکه ان‌بی‌سی گفته است مولوی احمد جان، از فرماندهان ارشد این گروه بود که فعالیت میدانی نداشت، اما در برنامه‌ریزی بسیاری از حملات به نیروهای آمریکایی و افغان دست داشته است.

تنها یک روز پیش از این حمله که اخبار آن ۳۰ آبان منتشر شد، سرتاج عزیز، مشاور ارشد امنیتی نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، به سنای آن کشور گفته بود آمریکا وعده داده است طی مذاکرات امنیتی با اسلام‌آباد، حملات پهپادها را متوقف کند.

تنها اندکی پیش از این حمله در میانه آبان ماه نیز حکیم‌الله محسود، رهبر طالبان پاکستان در حمله‌ای که اسلام‌آباد آن را متوجه آمریکا کرده است، کشته شد.

مذاکرات امنیتی دو کشور پس از سال‌ها سردی روابط طی هفته‌های گذشته آغاز شده است.

در پایان مهر ماه با سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به پاکستان و گفت‌وگوهای او با مقام‌های پاکستانی، واشینگتن عملا آمادگی خود را برای از سرگیری کمک‌های امنیتی به آن کشور اعلام کرد.

حمله اخیر در استان «خیبر پختون خوا» صورت گرفته است که خارج از مناطق قبیله‌نشینی‌ست که معمولا هدف حملات پهپادها قرار می‌گیرند.

حزب «تحریک انصاف» به رهبری عمران خان و جماعت اسلامی با هم قدرت را در این استان در دست دارند و هر دو نیز از شهروندان خواسته‌اند در اعتراض به حملات هواپیماهای بدون سرنشین، در روز شنبه دست به تظاهرات بزنند.

بنا بر گزارش‌ها از مجموع بیش از ۳۵۰ حمله‌‌ پهپادی که از سال ۲۰۰۴ میلادی انجام شده است، ۲۵۰ حمله در شمال وزیرستان و بیش از ۸۰ حمله در جنوب وزیرستان رخ داده است.

منطقه وزیرستان به دو فرمانداری شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود و پایگاه اصلی طالبان و گروه‌های افراطی اسلام‌گرا به شمار می‌رود.

آخرین باری که پهپادی به جایی خارج از مناطق قبیله‌نشین، مانند مورد اخیر، حمله کرد در سال ۲۰۰۹ میلادی بود.
XS
SM
MD
LG