لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۱

انتخابات پاکستان در پی خشونت‌های خونین آغاز شد


بیش از ۸۶ میلیون نفر از واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند
انتخابات پارلمانی پاکستان، از بامداد روز شنبه در حالی آغاز می‌شود که این کشور طی هفته‌های گذشته درگیر خشونت‌های خونین مربوط به آن بود و بیش از ۱۱۰ تن در آن‌ها کشته شدند.

طالبان پاکستان که مسئولیت عمده حمله‌ها را بر عهده گرفته، برای از پا درآوردن مخالفین یا منتقدان خود به گردهمایی‌ها و تجمعات گروه‌های سیاسی حمله کرده است.

حمله‌های این گروه شبه‌نظامی محدود به احزاب سکولار نماند و بمب‌گذاری هفته پیش آنها در گردهمایی گروه اسلام‌گرای علمای اسلام (فضل‌الرحمان) بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشت.

با وجود همه خشونت‌ها دولت پاکستان به وعده خود عمل و انتخابات را برگزار کرده است.

روزنامه پاکستانی داون، انتخابات امروز را «حساس‌ترین انتخابات» پاکستان نامیده که بیش از ۷۵ هزار نفر از نیروهای ارتش بر امنیت آن نظارت دارند. در مجموع بیش از ۶۰۰ هزار نفر از نیروهای امنیتی پاکستان مسئول پاسداری از حوزه‌های رای‌گیری‌اند.

طالبان پاکستان روز گذشته به شهروندان آن کشور هشدار داد که «اگر نمی‌خواهند کشته شوند بهتری است در رای‌گیری شرکت نکنند».

این نخستین بار در تاریخ ۶۶ ساله این کشور است که دوره یک حکومت غیرنظامی به طور کامل به پایان می‌رسد و قدرت به شکل مدنی به دولت بعدی واگذار می‌شود.

در مجموع بیش از ۸۶ میلیون نفر از واجدین شرایط برای رای دادن نام‌نویسی کرده‌اند تا نمایندگان خود را برای ۲۷۲ کرسی انتخابی پارلمان آن کشور برگزینند.

پارلمان پاکستان ۳۴۲ کرسی دارد که از این تعداد ۶۰ کرسی برای زنان، و ۱۰ کرسی برای اقلیت‌های مذهبی، از چرخه انتخاب مستقیم کنار گذاشته شده، و احزابی که بیش ۵ درصد مجموع آرا را به خود اختصاص داده‌اند، به نسبت آرا می‌توانند شماری از زنان یا اقلیت‌های مذهبی را برای عضویت در پارلمان معرفی کنند.

ده‌ها هزار نفر از نیروهای ارتش پاکستان مسئول حفظ امنیت آن هستند؛ در کنار آنها دیگر نیروهای امنیتی نیز حضور دارند
ده‌ها هزار نفر از نیروهای ارتش پاکستان مسئول حفظ امنیت آن هستند؛ در کنار آنها دیگر نیروهای امنیتی نیز حضور دارند
به دلیل خشونت‌های کم‌سابقه انتخاباتی و حمله‌های طالبان، انتخابات در چند حوزه رای‌گیری به زمان دیگری موکول شده است.

سه حزب اصلی رقیب در این انتخابات، حزب عوام (مردم) که آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهوری، عضو آن است، مسلم‌لیگ به رهبری نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین و تحریک انصاف (جنبش عدالت) به رهبری عمران خان، قهرمان سابق کریکت‌اند.

روزنامه‌های پاکستانی می‌نویسند بهبود وضعیت اقتصادی و مبارزه با فساد از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بودند که نامزدهای انتخابات امروز، در تبلیغات هفته‌های گذشته خود به آن پرداختند.

وال‌استریت جورنال به نقل از دیپلومات‌ها می‌گوید نتیجه انتخابات می‌تواند بر آینده روابط این کشور اتمی و ایالات متحده در مورد موضوع حساس مبارزه با افراطیون مسلح اسلام‌گرا در پاکستان تاثیر مهمی بگذارد.

ارتش آمریکا بارها به اهدافی در داخل خاک پاکستان حمله کرده است و این حمله‌ها با واکنش‌های مقام‌های آن کشور و احزاب مخالف دولت روبه‌رو شده‌ است.

رهبران احزاب اصلی رقیب در انتخابات از کراچی لاهور و اسلام‌آباد انتخابات را دنبال می‌کنند.

عمر دولت فعلی پاکستان که طی سال‌های گذشته با بحران‌های گوناگونی چه در زمینه اقتصادی و چه در خشونت‌های داخلی روبه‌رو بوده در شهریور ماه به پایان می‌رسد.

آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهوری و یوسف‌رضا گیلانی، نخست وزیر، هر دو از حزب عوام‌اند و شش سال پیش به قدرت رسیدند.

پاکستان، جمهوری اسلامی فدرال و صاحب مجلس سنا و ملی‌ست. از پنج ایالت، اسلام‌آباد به عنوان پایتخت، یک منطقه خودمختار و جامو و کشمیر تشکیل می‌شود. رئیس‌جمهوی، ریاست دولت و فرماندهی نیروهای مسلح آن کشور را بر عهده دارد و نخست‌وزیر نیز معمولا رهبر بزرگ‌ترین حزب پیروز در انتخابات مجلس ملی آن کشور است.
XS
SM
MD
LG