لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۵

دولت پاکستان گفت‌وگوهای صلح با طالبان را آغاز کرد


سامی‌الحق، نماینده ارشد طالبان در این مذاکرات، در حال گفت‌وگو با خبرنگاران
گروهی از نمایندگان دولت پاکستان، ششم فروردین ماه، برای نخستین بار با گروهی از نمایندگان طالبان آن کشور، برای آغاز مذاکرات صلح، رو در رو دیدار و گفت‌وگو کردند.

این گفت‌وگوها در منطقه‌ای در شمال‌غرب پاکستان انجام شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید پرویز رشید، وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان، جزئیاتی در مورد این نخستین دیدار رو در رو به خبرنگاران ارائه نکرده است.

همین خبرگزاری اما از قول شاهدالله شاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که دیدار نخست در فضایی «صمیمی» انجام شده است.

یکی از کسانی که در این دیدار حضور داشته به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفته است دو طرف به مدت هفت ساعت، به سخنان هم گوش دادند.

با این همه به گزارش این شبکه مقام‌های ارشد طالبان گفته‌اند دولت موفق نشده است «جدیت» خود را نشان دهد.

شبکه ان‌بی‌سی از قول یک مقام ارشد این گروه که نامش را فاش نکرده گفته است آنها از دولت سه خواسته دارند؛ «منطقه‌ای مجزا در بخش عشیره‌نشین آن کشور که بتوانند به راحتی در آن زندگی کرده و جابه‌جا شوند. آزادی فوری زندانیانی که پیکارجو نیستند و توقف اعدام‌های خارج از روند قضایی اعضای آن گروه در زندان».

گفت‌وگوهای صلح میان دولت و طالبان پاکستان که تا کنون هرگز برگزار نشده یا فرجامی پیدا نکرده بود، بخشی از سیاست نواز شریف، نخست‌وزیر آن کشور برای پایان دادن به درگیری‌های خونینی است که سال‌هاست ادامه دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید مشکل اصلی برای گفت‌وگوهای صلح این است که گروه‌ها و دسته‌های بسیاری در خشونت‌ها شریک‌اند و بسیاری از آنها عملا از کنترل طالبان نیز خارج هستند.

از اول ماه میلادی مارس (نزدیک به یک ماه پیش) بین دو طرف آتش‌بسی برقرار شده تا مذاکرات بتوانند آغاز شوند.

پیشتر برخی تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوها پیش از آنکه انجامی بیابند، رها شدند. از جمله در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۲ در حالی‌که گروهی به نمایندگی از طالبان به محل برگزاری «گفت‌وگوهای صلح» با نمایندگان دولت رفته بودند، گروه دولتی به دلیل آنکه «طالبان از پاسخ دادن به برخی مسائل طفره رفته‌اند»، به محل مذاکرات نرفت.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG