لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۱۰

همه سرنشینان در پی سقوط هواپیمای خطوط پاکستان کشته شدند


مردم در حال جمع‌آوری لوازم سرنشینان از محل سقوط هواپیما هستند

در پی سانحه و سقوط هواپیمای «هواپیمایی بین‌المللی پاکستان» (پی‌آی‌ای) در مناطق کوهستانی غرب آن کشور، همه ۴۸ سرنشین، جان خود را از دست دادند.

مقام‌های پاکستانی تائید کرده‌اند هیچ‌یک از سرنیشین‌ها از این سانحه جان به در نبرده‌است؛ شمار مسافران هواپیما ۴۳ نفر و شمار خدمه ۵ نفر بوده‌است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

هواپیمای ای‌تی‌آر-۴۲ از «چیترال» راهی اسلام‌آباد بود که در منطقه کوهستانی، در اطراف ابیت‌آباد، ۷۰ کیلومتر مانده به پایتخت سقوط کرده‌است.

دانیال گیلانی، سخنگوی «هواپیمایی بین‌المللی پاکستان» به خبرنگاران گفته است ارتباط هواپیما، اندکی پس از بلند شدن از باند فرودگاه چیترال، با برج مخابرات قطع شده بود.

اعظم سگل، مدیر «پی‌آی‌ای» گفته است خلبان پیش از حادثه با برج مخابراتی تماس گرفته و گفته بود موتور هواپیما دچار مشکل فنی شده‌است. دقایقی بعد نیز پیام اضطراری مخابره کرده‌است.

به گفته آقای سگل، هواپیما مشکلی نداشته و برای پرواز مناسب بود؛ او گفته هنوز دلیل این حادثه مشخص نیست.

در میان کشته‌شدگان دو نوزاد، جنید جمشید، خواننده مشهور و سه شهروند خارجی از استرالیا، کره جنوبی و چین بودند.

دفتر مرکزی هواپیمای بین‌المللی پاکستان در کراچی قرار دارد و این شرکت که روند خصوصی‌سازی آن آغاز شده، همچنان حامل پرچم آن کشور است.

بنا بر آمار ارائه‌شده از سوی این هواپیمایی، مجموع پنج فروند ای‌تی‌آر-۴۲ در ناوگان آن پرواز می‌کردند.

ای‌تی‌آر-۴۲، هواپیمایی با دو موتور توربینی‌ و ساخت فرانسه و ایتالیا است. از این هواپیما برای مسافت‌هایی با برد کوتاه و پروازهای داخلی استفاده می‌شود.

هواپیمایی بین‌المللی پاکستان طی هفت سال گذشته شاهد دست‌کم پنج سانحه بوده که سه مورد آن، از جمله مورد اخیر، به ای‌تی‌آر-۴۲ مربوط می‌شود. اما در هیچ مورد دیگری سرنشینان هواپیما آسیب ندیده‌اند.

در سال ۲۰۱۲، در پی سقوط یک هواپیمای شرکتی خصوصی در پاکستان، ۱۲۷ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG