لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۶

حمله انتحاری به مراسم تدفین در پاکستان ۳۰ کشته برجای گذاشت


انفجاری انتحاری در مراسم تدفین یک مامور پلیس در کویته پاکستان در ۱۷ مرداد ماه، ۳۰ کشته برجای گذاشت که بنا بر گزارش‌ها دست‌کم ۲۱ نفر از آنها، خود، مامور پلیس‌اند.

ژنرال مشتاق سکره، بازرس کل پاکستان، در یک کنفرانس خبری گفته است که در میان پلیس‌هایی که در این حمله انتحاری کشته شده‌اند، چند مقام ارشد انتظامی نیز وجود دارند. یکی از معاونان اداره کل بازرسی از جمله کشته‌شدگان است.

این مقام امنیتی می‌گوید دست کم ۴۰ نفر نیز در پی این حمله زخمی شده‌اند.

این امکان نیز مطرح شده که شمار کشته‌شدگان به‌دلیل اینکه تعداد از مجروحان در شرایط جسمی بدی قرار دارند، افزایش پیدا کند.

روزنامه داون، چاپ پاکستان، می‌گوید این انفجار در خارج مسجدی که مراسم در آن در حال برگزاری بود، زمانی‌که مقام‌های ارشد پلیس خود را برای خواندن نماز آماده می‌کردند، رخ داده است.

حمله انتحاری روز پنج‌شنبه، دومین حمله به نیروهای پلیس طی چند ساعت در یک روز بود. پیش از این انفجار، یک افسر پلیس نیز در هنگام خرید همراه خانواده‌اش، با شلیک گلوله‌ای کشته شده بود.

گروه طالبان پاکستان مسئولیت حمله انتحاری را بر عهده گرفته است.

به گزارش داون، شهید‌الله شهید، یکی از سخنگویان این جنبش شبه‌نظامی افراطی گفته است که «حمله‌های بیشتری در روزهای آینده رخ خواهد داد».

حمله انتحاری به نیروهای پلیس که به کشه شدن چند افسر ارشد این نهاد انجامیده، بر نگرانی‌ها از اوضاع امنیتی در پاکستان افزوده است.

پاکستان ماه‌هاست که صحنه ناآرامی‌ها و بمب‌گذاری‌های مختلف است که بسیاری از آنها به شکل انتحاری انجام می‌شوند.

طالبان پاکستان، مسئولیت عمده این حملات را بر عهده گرفته‌اند.

یکی از مشکلات پیش روی دولت جدید پاکستان به رهبری نواز شریف مسائل امنیتی و فعالیت‌های طالبان در آن کشور است.

انتقادها علیه مقام‌های امنیتی پاکستان، پس از آنکه طالبان در حمله‌ای به زندانی در درا اساعیل خان ۲۵۰ تن را فراری دادند، شدت یافته بود؛ انتقادهایی که به نظر می‌رسد با حمله روز پنج‌شنبه باز هم بر شدت آنها افزود می‌شود.
XS
SM
MD
LG