لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۷

«بازداشت‌شدگان پاسارگاد وکیل نداشتند و احکام آن‌ها شفاهی اعلام شده‌است»


وب‌سایت «حقوق بشر در ایران» که به‌تازگی خبر از صدور احکام زندان برای ۷۴ تن از بازداشت‌شدگان گرامیداشت کوروش، پادشاه هخامنشی، در پاسارگاد خبر داده بود، به نقل از «یک منبع آگاه» می‌گوید بازداشت‌شدگان از وکیل بی‌بهره بوده و قاضی احکام را به‌صورت شفاهی اعلام کرده‌است.

سایت حقوق بشر در ایران، ۲۵ آذر ماه، به نقل از یک منبع مطلع گفته بود ۷۴ نفر از بازداشت‌شدگان گرد‌آمدن مردم در پاسارگاد، «در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی» به «یک تا هشت سال زندان» محکوم شده‌اند. گفته‌ شده بازداشت‌شدگان در زندان عادل‌آباد شیراز هستند.

پیش از این علی صالحی، دادستان شیراز رسما خبر داده بود کسانی که به گفته او «لیدرها و سرشاخه‌ای اصلی» گردآمدن مردم در پاسارگاد بودند و «شعار هنجارشکنانه داده‌اند»، «از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته» و «بازداشت شده‌اند».

او توضیح چندانی در این مورد نداده بود ولی از تجمع با عنوان «هنجارشکنی» نام برده بود.

اکنون وب‌سایت حقوق بشر در ایران می‌گوید «رئیس دادگاه انقلاب شیراز حق دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل را سلب کرده» و در عین حال «به طور شفاهی برایشان حکم صادر کرده است».

به گفته «منبع آگاه» طرف گفت‌وگو با سایت «حقوق بشر در ایران»، «از این افراد خواسته شده که توبه بنویسند».

این منبع آگاه می‌گوید مشخص نیست رای به چه صورتی صادره شده «ضمن این که منشی دادگاه وقتی رای را ابلاغ کرده به متهمان گفته هرکس اعتراضی دارد بگوید تا بنویسم».

مقام‌های قضایی ایران هنوز به‌طور رسمی در مورد هویت بازداشت‌شدگان و نیز اتهام‌ها و احکام احتمالی صادرشده، سخنی نگفته‌اند.

هفتم آبان ماه گذشته هزاران تن از شهروندان برای بزرگداشت کوروش، پادشاه هخامنشی، در روزی که به‌طور غیررسمی «روز کوروش» نامیده می‌شود، در پاسارگاد گرد آمدند. در آن تجمع شعارهای مختلفی نیز داده شد.

تجمع در مقابل آرامگاه کوروش در پاسارگاد
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG