لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۷

هنرمند معترض ورودی ساختمان اداره امنیت فدرال روسیه را آتش زد


پاولنسکی در کنار «اثر معترضانه» خود

پیتور پاولنسکی، هنرمند معترض روس، پس از آنکه اقدام به آتش زدن در ورودی ساختمان اداره امنیت فدرال روسیه کرد، بازداشت شد.

او می‌گوید این کار را در اعتراض به اقدامات این اداره برای ایجاد فضای ارعاب در کشور انجام داده است.

در ویدئویی با عنوان «سوزاندن در لوبیانکا» می‌توان دید که پیتور پاولنسکی در حالی که یک مخزن سوخت در دست دارد بدون حرکت جلوی شعله‌های آتش که از در ورودی ساختمان لوبیانکا در مرکز شهر مسکو زبانه می‌کشد، ایستاده است.

به فاصله ۳۰ ثانیه پس از شروع فیلم یک مامور پلیس به سوی او حمله ور شده و او را بدون اینکه مقاومتی بکند بازداشت می‌کند.

این هنرمند در گذشته نیز کارهای خبرساز مشابهی انجام داده است. از جمله میخ کردن پوست بیضه‌های خود به کف خیابانی در کنار کاخ کرملین، بریدن لایه گوش خود روی دیوار‌های یک آسایشگاه روانی، دوختن لب‌های خود در حمایت از تظاهرکنندگان پانک و باز آفرینی صحنه‌های تظاهرات مردم اوکراین در خیابان‌های شهر سن‌پترزبورگ.

پلیس مسکو به خبرگزاری اینترفکس گفت به اتهام اوباشگری و وتخریب اموال عمومی علیه این هنرمند پرونده‌ای تشکیل شده است. این جرم مشخص که به سوزاندن در ورودی ساختمان اداره امنیت مربوط می‌شود، می‌تواند سه سال مجازات زندان در پی داشته باشد.

پیتور پاولنسکی در مورد این اقدام اعتراضی و نمادین خود نوشت: «اداره امنیت فدرال برای حکومت بر ۱۴۶ میلیون جمعیت کشور همیشه از روش‌های ایجاد ارعاب استفاده می‌کند. هراس، مردم آزاده را به توده‌ای از پیکرهای منزوی بدل می‌کند. تهدید در شکل کنترل مکالمات و شنود ارتباطات مردم و یا کنترل رفت و آمد آن‌ها روی زندگی همه سایه انداخته است.»

خبرنگار یک شبکه تلویزیونی مستقل که از او نیز برای مشاهده حرکت اعتراضی این هنرمند دعوت شده بود، می‌گوید پیتور پاولنسکی مستقیما به سوی در اصلی ساختمان رفت، روی آن بنزین پاشید و با فندک آتش را روشن کرد.

همه خبرنگاران حاضر در صحنه نیز توسط پلیس بازداشت شدند. آنها ظاهرا پس از بازجویی آزاد شده و اکنون نامشان به عنوان شاهدان این «پرونده» ثبت شده است.

پیتور پاولنسکی در توضیح اقدام خود که همراه ویدئوی آن در اینترنت منتشر شده نوشته است: «دادگاه‌های نظامی هر شکلی از آزادی بیان را از بین می‌برند. تروریسم فقط با تکیه بر حس حیوانی هراس می‌تواند ادامه یابد. اما یک واکنش باعث می‌شود که افراد برخلاف غریزه ترس عمل کنند. این واکنش در حقیقت مبارزه برای دفاع از موجودیت و زندگی است و ارزش مبارزه را دارد.»

این هنرمند قبل از این نیز به خاطر هنرنمایی خود در همبستگی با اعتراضات اوکراین، که سال گذشته در شهر سن‌پترزبورگ برگزار کرد تحت محاکمه است. اما او قسم خورده که در تمام طول دادگاه سکوت خود را حفظ خواهد کرد و حتی حاضر نشد در برابر قاضی از جای خود برخیزد.

XS
SM
MD
LG