لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۴

فرش ایرانی به بالاترین بها در تاریخ حراجی‌های معاصر فروخته شد


یک تخته فرش گران‌بها و کم‌نظیر ایرانی که بخشی از مجموعه ویلیام کلارک بود، پانزدهم خرداد، در حراج ساتبی در نیویورک به بهای ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

بهای این فرش گران‌بها سه برابر بیشتر از آخرین بهایی بود که در یک حراجی برای یک فرش ایرانی پرداخت شده است. در نتیجه چنین قیمتی یک رکورد تاریخی برای یکی فرش به شمار می‌رود.

نام خریدار این فرش که با تماس تلفنی در حراجی شرکت داشت عنوان نشده است.

خبرگزاری رویترز از قول «ساتبی» می‌نویسد که رکورد پیشین برای یک فرش ایرانی به سال ۲۰۱۰ میلادی باز می‌گردد؛ در آن زمان یک تخت فرش به بهای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در حراجی کریستی به فروش رفت. آن فرش هم مانند فرشی که در ساتبی فروخته شده، یک فرش طرح «کرمان» با برگ‌هایی به نقش دال‌بری بود.

خبر راه یافتن این فرش به حراجی، پیشتر هم منتشر شده بود؛ فرشی که از اواسط سده هفدهم میلادی می‌آید، اندازه آن حدود سه متر در دو متر است و گفته شده بود که قيمت اوليه حراج آن حدود یک میلیون و دویست هزار دلار در هر متر مربع است. با این حساب بهای پرداخت شده برای این فرش تقریبا پنج برابر پیشتر از پیشبینی‌های اولیه است.

اين فرش دستباف که الياف آن به رنگ‌های قرمز، آبی و سبز هستند در اوايل قرن بيستم توسط يک سرمايه دار آمريکایی خريداری شد و پس از مرگ وی در سال ۱۹۲۵ به يک موزه اهدا شده بود. از آن زمان اين فرش به طور مستمر در موزه «کورکوران» در شهر واشنیگتن در معرض نمايش بوده است.

این موزه چند ماه پیش تصمیم گرفت برای پرداخت برخی هزینه‌های خود آن را برای فروش عرضه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG