لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۴

با ورود پاپ به کره جنوبی، کره شمالی به دریا موشک پرتاب کرد


خانم پارک در مراسم استقبال از پاپ فرانسیس در سئول

با ورود پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک به سئول، طی نخستین سفر آسیایی این مقام عالی‌رتبه مذهبی، کره شمالی اقدام به پرتاب موشک‌هایی کوتاه‌برد به دریای شرق کرد.

سخنگوی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی می‌گوید پرتاب موشک‌ها در ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح از شهر بندری وونسان در شرق کره شمالی و برای مدت ۲۵ دقیقه انجام شده است.

این سه موشک پس از طی ۲۲۰ کیلومتر به احتمال زیاد در دریای شرق (دریای ژاپن) فرود آمده‌اند.

به گفته اوم هیو‌شیک، سخنگوی نظامی کره جنوبی، پیونگ‌یانگ، پیش از پرتاب موشک‌ها منطقه حائل پروازی و دریانوری «اعلام نکرده بود».

ارتش کره جنوبی با احتمال امکان پرتاب‌های بیشتر، در آمادگی قرار گرفته است.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یون‌هاپ، در عین حال از قول مقام‌های نظامی می‌گوید، پرتاب‌ موشک‌های نوع کی‌ان-صفر۹ ظاهرا تلاشی برای انجام آزمایش آنها پس از افزایش برد نسبت به گذشته (۱۶۰ کیلومتر) بوده است.

همزمان با تازه‌ترین اقدامات نظامی کره شمالی، پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، در نخستین سفر آسیایی خود به سئول، پایتخت کره جنوبی وارد شد؛ کشوری که مسیحیت در آن طی سال‌های گذشته رشد کرده و در عین حال گروهی از مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی آن نیز کاتولیک هستند.

دیدار پاپ فرانسیس از کره جنوبی، همزمان با اختلافات عمیق سیاسی و اجتماعی در آن کشور در پی غرق شدن یک کشتی در بهار گذشته که صدها دانش‌آموز کره‌ای را به کام مرگ فرستاد، صورت می‌گیرد. این دیدار پنج روز طول خواهد کشید.

پارک گونه، رئیس‌جمهوری کره جنوبی به استقبال پاپ فرانسیس رفته است.

انتظار می‌رود پاپ در مورد کره شمالی، صلح و اتحاد شبه‌جزیره نیز پیامی داشته باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG