لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۵۹

آمریکا: اختلاف بر سر ویزا کماکان تاثیری بر مذاکرات اتمی ندارد


سامانتا پاور
سامانتا پاور
سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است «کماکان هیچ چیز در اختلاف عمومی پیش‌آمده» بر سر ویزای حمید ابوطالبی، تاثیری بر گفت‌وگوهای اتمی با ایران «ندارد».

خانم پاور، ۲۴ فروردین، در مصاحبه‌ای با شبکه ای‌بی‌سی در آمریکا، گفته است واشینگتن بر ادامه مذاکرات میان شش کشور طرف گفت‌وگو و ایران متمرکز است.

به گفته او طرف‌ها «هفته گذشته مذاکره کرده‌اند و گفت‌وگوهایی بیشتر در سطح مقام‌های عالی‌رتبه در ماه آینده (میلادی) برگزار می‌شود.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید کارشناس‌ها «هر روز دیدار می‌کنند. ما ندیده‌ایم که این موضوع به هر شکل ممکن تاثیری بر مذاکرات گذاشته باشد. البته ضرورت‌ها در این مسئله بر همه آشکار است.»

حمید ابوطالبی از سوی ایران به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل متحده انتخاب شده است. این موضوع به انتقادها و در نهایت تصویب لایحه علیه صدور ویزا برای او، در کنگره آمریکا انجامید. آمریکا می‌گوید به دلیل دست داشتن آقای ابوطالبی در گروگانگیری سفارتش در تهران در سال ۵۸، برای او ویزا صادر نخواهد کرد.

آقای ابوطالبی نقش خود در گروگان‌گیری را رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز یکشنبه، ۲۴ فروردین، اعلام کرد که تهران از ایالات متحده به دلیل عدم صدور ویزا برای آقای ابوطالبی شکایت خواهد کرد.

سامانتا پاور در مصاحبه تلویزیونی خود گفته است توقع آمریکا این است که ایران منافع خود را در رها شدن از تحریم‌های اقتصادی می‌داند. منافع ایالات متحده نیز اطمینان یافتن از این موضوع است که تهران به دنبال سلاح اتمی نیست. این موضوع اکنون برتری دارد.

با وجود ظن غرب در مورد اینکه ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی در برنامه هسته‌ای خود است، تهران چنین موضوعی را رد و هدف از این برنامه را صلح‌آمیز عنوان کرده است.

آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل متعهد به صدور ویزا برای نمایندگان کشورهای گوناگون است.

تهران و واشینگتن روابط دیپلماتیک ندارند.

نمایندگان برخی کشورها مانند ایران، سوریه یا کره شمالی نمی‌توانند از شعاع چند کیلومتری مرکز شهر نیویورک، جایی که مقر سازمان ملل است، بیرون بروند.
XS
SM
MD
LG