لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۸

پوتین در شانگهای؛ گاز روسیه برای چین «وارد فاز نهایی می‌شود»


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت، وارد شانگهای، مرکز اقتصادی و بازرگانی چین شد؛ جایی که انتظار می‌رود دو کشور بر سر فروش گاز به توافق نهایی برسند.

سفر آقای پوتین به چین در حالی‌که بحران میان مسکو و غرب بر سر اوکراین بالا گرفته و این موضوع بر روابط اقتصادی آنها نیز تاثیر گذاشته است، توجه رسانه‌ها را به قرارداد چندین‌میلیارد دلاری دو کشور جلب کرده است.

انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین در این سفر دو روزه برای شرکت در اجلاس شانگهای، قرارداد گازی را وارد فاز نهایی کند. این امکان در حالی تقویت شده است که پیشتر دو کشور بر سر بهای گاز اختلافاتی داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید احتمالا رئیس‌جمهوری روسیه، به خاطر بحران ارضی پیش‌آمده با غرب بر سر اوکراین از سوی پکن به گرمی استقبال شود. چین خود نیز بر سر جزایری در دریای چین جنوبی با کشورهای هم‌جوار، در نتیجه به‌طور غیرمستقیم با متحد غربی آنها؛ ایالات متحده، اختلاف دارد.

چین به قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه، که با وتوی روسیه روبه‌رو شد، نه رای منفی -هم‌سو با روسیه- بلکه رای ممتنع داده بود.

دو روز پیش از این، شش کشتی جنگی روسی نیز وارد لنگرگاه «ووسانگ» در شانگهای شدند. شبکه تلویزیونی سی‌سی‌تی‌وی چین گفته قرار است دو کشور از روز دوشنبه یک رزمایش مشترک نظامی نیز انجام دهند.

شبکه «صدای روسیه» از قول ولادیمیر پوتین می‌گوید مسکو «قطعا به تجارت با چین» علاقه‌مند است آنچه «توسه خاور دور را همراه می‌آورد که برای هر دو کشور سودآور است».

به گزارش خبرگزاری روسی ایتار-تاس، پوتین توسعه در «خاور دور و سیبری» را «از مهم‌ترین اهداف ملی روسیه در سده ۲۱» نامیده است.

خاور دور بخشی از روسیه و ناحیه‌ای وسیع از شرق قاره آسیا است. این بخش یک سوم از مساحت روسیه را در بر می‌گیرد و بسیار از ساکنان آن را روس‌تبارها و اوکراینی‌تبارها تشکیل می‌دهند. این منطقه در نهایت با چین، ژاپن و شبه‌جزیره کره همسایه یا هم‌جوار می‌شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، و بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دیگر میهمانان نشست امنیت آسیا در شانگهای خواهند بود.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG