لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۴۶

پوتین استقلال کریمه را به رسمیت شناخت


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه و یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی جمهوری خودمختار کریمه برای جدا شدن از اوکراین، استقلال آن را به رسمیت شناخت.

به گزارش خبرگزاری «ایتار-تاس» روسیه، پوتین در فرمانی که در این مورد امضا کرده، نوشته است «با توجه به خواست مردم کریمه که در همه‌پرسی ۱۶ مارس بازتاب داشته است، اعلام می‌کنم جمهوری کریمه که شهر سواستوپول در آن از وضعیت ویژه‌ای برخوردار است، به عنوان کشوری مستقل شناخته شود».

پیش از این، کشورهای اروپایی، ایالات متحده و برخی دیگر کشورها این همه‌پرسی را محکوم و نتایج آن را رد کرده بودند.

آمریکا و اتحادیه اروپا روز دوشنبه دست به اقدامی دیگر زده و در ارتباط با آنچه «دخالت روسیه در اوکراین» خواندند تحریم‌هایی را علیه مقام‌‌های روس، کارخانه‌های تولید سلاح روسیه و مقام‌های اوکراینی حامی روسیه وضع کردند.

قرار است روز سه‌شنبه ولادیمیر پوتین در سخنرانی برای هر دو مجلس فدراسیون روسیه در مورد این موضوع صحبت کند.

ناظران و کارشنان می‌گویند احتمال دارد که رییس‌جمهوری روسیه در سخنان خود الحاق کریمه را به روسیه اعلام کند.

چند ساعت پیش از آنکه پوتین، کریمه را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت بشناسد، پارلمان این منطقه استقلال خود را اعلام و از جامعه جهانی خواسته بود آن را به رسمیت بشناسد.

مقام‌های کریمه روز دوشنبه اعلام کردند که «۹۷ درصد» از شرکت‌کنندگان در این رای‌گیری موافقت خود را با پیوستن به روسیه اعلام کردند.

همه‌پرسی علاوه بر خشم غرب، مخالفت شدید دولت اوکراین را نیز به دنبال داشت که پس از برکناری ویکتور یانوکوویچ، رییس‌جمهوری هوادار روسیه، هوادار نزدیکی به اروپا است.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در نشستی خبری گفت که ادامه مداخله نظامی روسیه در اوکراین تنها موجب منزوی شدن هر چه بیشتر روسیه و در نتیجه ضربه خوردن به اقتصاد روسیه می‌شود.

او می‌گوید «اگر روسیه به مداخله در امور اوکراین ادامه بدهد، ما آماده‌ایم تا تحریم‌های بیشتری علیه‌ این کشور اعمال کنیم.»

بنا بر اصل یکم قانون اساسی جمهوری خودمختار کریمه اوکراین این منطقه «بخشی از خاک اوکراین است و حل و فصل هر گونه مسئله، در زمینه مفاد ارجاعی، در چارچوب قدرت‌های تفویض شده به کریمه بر پایه قانون اساسی اوکراین خواهد بود».

حامیان روسیه پیش از برگزاری همه‌پرسی می‌گفتند که تغییر دولت در کی‌یف نقض قانون اساسی بوده است.

دولت ویکتور یانوکوویچ،پس از ماه‌ها اعتراض و درگیری‌های که ده ها کشته برجای گذاشت، نزدیک به یک ماه پیش سقوط کرد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG