لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۸

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ولایتی «حمایت رسمی نکرده است»


علی اکبر ولایتی یکی از اعضای ائتلافی‌ست که عضو دیگر آن «ضرورت» وجودیش را رد کرده‌ است
عباس کعبی، یکی از اعضای شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بر خلاف گفته‌های محمد یزدی، دیگر عضو این نهاد مذهبی، روز نوزدهم خرداد ماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر گفت این گروه از علی اکبر ولایتی حمایت رسمی نکرده است.

این گفته‌ها اندکی پس از آن بیان می‌شود که آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از اعلام حمایت رسمی «اکثریت قاطع» اعضای این تشکل از نامزدی علی‌اکبر ولایتی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری خبر داد.

انتخابات ۹۲

اخبار را در صفحه ویژه آن دنبال کنید


اما آقای کعبی می‌گوید برای اعلام حمایت رسمی نیاز به کسب حمایت دو سوم اعضای این نهاد است و «در حال حاضر نه تنها این دو سوم به نصاب نرسیده است، بلکه شاید به تعداد افرادی که نظر خود را درباره حمایت از آقای ولایتی اعلام کرده‌اند، شاید هم بیشتر، از دو یا سه نامزد اصولگرای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهند کرد».

این عضو جامعه مدرسین قم گفته است «با توجه به نظرات شخصی اعضا که به معنای حمایت نهاد جامعه مدرسین از یک کاندیدا تلقی نمی‌شود، آنچه در حال حاضر با عنوان حمایت از یک کاندیدای خاص اعلام شده، نظر جامعه مدرسین نیست».

این گفته‌های ضد و نقیض از اعضای یک نهاد دینی که به طور سنتی از حامیان چهره‌ها و گرو‌ه‌های اصول‌گرا به شمار می‌رود، نشان از عدم هم‌رایی در مورد اعلام نامزدی که از آن حمایت می‌شود دارد.

در حالیکه پیشتر اعضای ائتلاف موسوم به ۲+۱ که علی‌اکبر ولایتی، محمد باقر قالیباف و غلام‌علی حداد عادل عضو آن هستند، کنار رفتن به نفع دیگری را از جمله موکول به نظر این نهاد دینی و نیز جامعه روحانیت مبارز کرده بودند.

عباس کعبی در عین حال به موضع جامعه روحانیت مبارز، از دیگر نهادهای مذهبی هوادار اصول‌گرایان در ایران نیز اشاره کرده و گفته است «تا جایی که اطلاع یافتم جامعه روحانیت مبارز هم نمی‌خواهند به کاندیدای خاصی برسند».

علاوه بر این گفته‌ها، وضعیت ائتلاف این سه چهره سیاسی اصول‌گرا در سایه ابهام‌های دیگری نیز قرار دارد.

طی روزهای گذشته نه تنها هیچ یکی از اعضای ائتلاف موسوم به ۲+۱ به نفع دیگری کنار نرفته، بلکه بنا بر گفته‌های کسانی مانند آقای حداد عادل مشخص نیست این ائتلاف اساسا همچنان وجود داشته باشد یا نه.

غلام‌علی حداد عادل روز دوشنبه سیزدهم خرداد ماه گفته بود «ضرورتی برای ادامه کار ائتلاف پیشرفت (۲+۱) وجود ندارد».

گفته‌های ضد و نقیض اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم نیز تنها یک هفته پس از آن است که منتشر می‌شوند.
XS
SM
MD
LG