لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۳

کاخ سفید: تحریم جدید ایران در ارتباط با برنامه موشکی به زمان بیشتری نیاز دارد


بن رودز

دولت آمریکا می‌گوید انتظار می‌رود ایران اجرای تعهدات مربوط به توافق اتمی را طی هفته‌های پیش‌رو به پایان برساند، در عین حال تاکید کرده است برای آماده‌سازی تحریم‌های تازه علیه تهران، در ارتباط با برنامه موشکی‌اش، به زمان بیشتری نیاز دارد.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده، ۱۲ دی ماه به خبرنگاران گفته است دولت آن کشور پیش از آن‌که تحریم‌های جدیدی را در ارتباط با برنامه موشکی ایران اعمال کند، به اقدامات دیپلماتیک و فنی بیشتری برای تکمیل آن‌ها نیاز دارد.

او در عین حال تاکید کرده است که این موضوع ارتباطی با فشارهای وارده از سوی ایران ندارد.

آقای رودز می‌گوید «لازم داریم کارهای دیگری را، پیش از اعلام تحریم‌های جدید، انجام دهیم، اما این‌ها مسائلی نیستند که در موردشان با دولت ایران رایزنی و تبادل نظر کنیم».

ایران در تابستان گذشته موشک تازه‌ای را آزمایش کرد به نام «عماد» که تیمی از ناظران سازمان ملل، آزمایش آن را برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت عنوان کردند.

مقام‌های آمریکایی طی هفته‌های گذشته به انتقاد از این آزمایش موشکی پرداخته و تاکید کرده‌اند که این اقدام بی‌پاسخ باقی نمی‌ماند.

اندکی پیش روزنامه وال‌استریت جورنال از آماده‌سازی تحریم‌های تازه‌ای در این ارتباط خبر داد. اما در روز دهم دی‌ماه، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در نامه‌ای به وزیر دفاع خود خواستار «افزایش سرعت و جدید» در تولید «انواع موشک‌ها» شد.

در همان روز، «وال‌استریت‌جورنال» بار دیگر گزارشی در این مورد منتشر کرد، اما این بار گفت که کاخ سفید اعلام و اعمال تحریم‌های تازه را به تاخیر انداخته است.

در همان زمان مقام‌های رسمی دولت آمریکا گفته بودند این موضوع ارتباطی با «تهدید‌های» ایران و توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی ندارد.

با این همه شماری از قانون‌گذاران آمریکایی از تعویق در اعمال تحریم‌های تازه انتقاد کردند.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا ۱۲ دی ماه، در عین حال تاکید کرده است، که اجرای کامل تعهدات تهران در ارتباط با «برنامه جامع اقدام مشترک» به پایان نرسیده و «هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده است».

او می‌گوید انتظار می‌رود مقام‌های ایرانی کارهای باقی‌مانده را طی هفته‌های پیش‌رو به پایان برسانند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG