لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۹

گزارشگران بدون مرز: پرونده رضاییان دستاویز «جنگ قدرت» در ایران شده است


جیسون رضاییان ۹ ماه است که در بازداشت به سر می‌برد

سازمان گزارشگران بدون مرز در مورد آنچه استفاده سیاسی جناح‌های صاحب قدرت رقیب در تهران از پرونده جیسون رضاییان، خبرنگار بازداشتی ایرانی-آمریکایی روزنامه واشینگتن‌پست، نامیده، ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بازداشت آقای رضاییان را خودسرانه و غیرقانونی نامیده و می‌گوید او برای انجام اعترافاتی اجباری، تحت فشار قرار گرفته است.

تازه‌ترین ابراز نگرانی سازمان گزارشگران بدون مرز در حالی‌ست که روزنامه «وطن امروز» به تازگی مقاله‌ای مفصل در مورد این خبرنگار، تحت عنوان «رمزگشایی از جیسون» منتشر کرده است.

امید معماریان، روزنامه‌نگار، در یادداشتی برای رادیو فردا، می‌گوید کلید حل معمای جیسون رضاییان در پاراگراف آخر این مقاله نهفته است که آمده است: جیسون رضاییان کلید رمزگشایی از بازی‌های بزرگ و خطرناک سلطه اقتصادی- سیاسی آمریکا بر ایران در پروژه صهیونیستی «صلح ایران و آمریکا» است. [بیشتر بخوانید]

پیش از آن نیز در فروردین ماه، خبرگزاری فارس اتهاماتی مربوط به «جاسوسی» و امنیت ملی علیه جیسون رضاییان مطرح کرده و نوشته بود «فروش اطلاعات اقتصادی و صنعتی ایران در شرایط تحریم دقیقاً مصداق فروش آذوقه به دشمن در شرایط جنگ را پیدا می‌کند و ایران تنها نمونه‌ای از جاسوسی آقای خبرنگار بود!»

این گزارش‌ها و نوشته‌ها خود مورد توجه سازمان گزارشگران بدون مرز قرار گرفته‌اند.

در نوشته‌ای که «گزارشگران بدون مرز» روی وب‌سایت خود منتشر کرده از قول رضا معینی، مسئول امور ایران و افغانستان در این سازمان، آمده است «مخالفان ایرانی توافق اتمی با ایالات متحده و ایجاد رابطه بهتر با جهان، از سوم آوریل (۲۰ روز پیش) به پرونده رضاییان اشاراتی کرده‌اند. این موضوع اتفاقی نیست، چراکه رضاییان با این هدف بازداشت شده است که در جنگ بین جناح‌های رقیب صاحب قدرت (در ایران)، استفاده شود».

به گفته آقای معینی «متاسفانه دولت‌های حسن روحانی و باراک اوباما فرصت بها دادن به مسئله حقوق بشر و آزادی روزنامه‌نگاران، را به عنوان یکی از اولویت‌ها، در خلال مذاکرات [اتمی] از دست دادند.»

این سازمان خوستار آزادی فوری رضاییان و دیگر روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران بازداشتی در ایران شده است.

خبرگزاری فرانسه به تازگی از قول لیلا احسان، وکیل مدافع آقای رضاییان، اتهام‌های او را جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم عنوان کرده ‌است.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گذشته، اتهام‌های وارد شده به جیسون رضاییان را که ۹ ماه است در ایران زندانی‌ست، «بی‌اساس» توصیف کردند.

روزنامه واشینگتن‌پست نیز این اتهام‌ها را «بی‌پایه و مضحک» نامیده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG