لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۰۳

اوباما با پادشاه جدید عربستان دیدار و گفت‌وگو می‌کند


ملک سلمان جایگزین ملک عبدالله شده است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، و ملک سلمان، پادشاه تازه عربستان سعودی، روز سه‌شنبه ۷ بهمن دیدار می‌کنند؛ یک مقام کاخ سفید می‌گوید انتظار می‌رود رهبران دو کشور در مورد وضعیت یمن و نبردها علیه «حکومت اسلامی» گفت‌وگو کنند.

دیدار روز سه‌شنبه، نخستین دیدار رسمی رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ملک سلمان است.

آقای اوباما، برنامه کامل سفر خود به هند را برای انجام این دیدار ناتمام می‌گذارد و از بازدید از تاج‌محل صرف نظر می‌کند تا پس از شرکت در مراسم «روز جمهوری» آن کشور در دهلی نو، عازم ریاض شود.

ملک سلمان، ۷۹ ساله، برادر ملک عبدالله، پادشاه در گذشته عربستان است، که سوم بهمن ماه، رهبری یکی از کلیدی‌ترین متحدان آمریکا را در خاورمیانه در دست گرفت.

بن رودز، دستیار مشاور امنیت ملی اوباما، روز دوشنبه در دهلی نو به خبرنگاران گفت «به طور اصولی این [دیدار] برای انتقال قدرت و ادای احترام به خانواده و مردم عربستان (در پی مرگ ملک عبدالله) صورت می‌گیرد.»

مقام‌های کشورهای گوناگون برای شرکت در مراسم یابود ملک عبدالله به عربستان رفته‌اند
مقام‌های کشورهای گوناگون برای شرکت در مراسم یابود ملک عبدالله به عربستان رفته‌اند

او از سوی دیگر افزوده است «ولی اطمینان دارم، وقتی به آنجا می‌رویم، آنها به برخی مسائل اساسی، که در مورد آنها با عربستان سعودی همکاری نزدیک داریم، اشاره خواهند کرد».

خبرگزاری رویتز می‌گوید با وجود آنکه واشینگتن اکنون به نوعی استقلال عمده نفتی رسیده و به کشورهای تولیدکننده آن احتیاج خیلی زیادی ندارد، اما همچنان و مانند گذشته به ریاض نیاز دارد.

عربستان سعودی از آمریکا در حملات هوایی به رهبری واشینگتن به گروه «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه حمایت می‌کند. هر دو کشور در عین حال در مورد وضعیت شکننده یمن نگرانی‌هایی دارند.

[بیشتر بخوانید: حوثی ها در يمن]

بن رودز نیز در سخنان خود به این مسائل اشاره کرده و گفته است «فکر می‌کنم، آنها به این موضوعات خواهند پرداخت، در عین حال فرصت مناسبی خواهد بود که مطمئن شویم در مواردی که منافع مشترکی داریم، رو به جلو در حرکت هستیم».

دستیار مشاور امنیت ملی باراک اوباما گفته است کاخ سفید با امیر مرقن (ولیعهد تازه) و امیر محمد بن نایف (جانشین تازه انتخاب‌شده ولیعهد) روابط «بسیاری خوبی» دارد.

XS
SM
MD
LG