لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۵

تیراندازی به اعضای کنگره؛ وضعیت عضو ارشد مجلس نمایندگان «وخیم است»


آقای اسکالیس از هواداران دونالد ترامپ در جریان کارزار ریاست‌جمهوری آمریکا بود

پزشکان می‌گویند استیو اسکالیس، عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا، که در پی تیراندازی یک مرد مسلح به اعضای کنگره آمریکا، زخمی شده بود، در وضعیت بحرانی قرار دارد. رئیس‌جمهوری آمریکا از نماینده زخمی عیادت کرده‌است.

تیرانداز که «جیمز هاجکینسون» نام دارد، ۶۶ ساله و اهل ویرجینیا بود. او در جریان تیراندازی و واکنش محافظان، کشته شده‌است. گفته شده فرد ضارب پیش‌تر اقدام به انتشار نوشته‌هایی علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و اعضای حزب جمهوری‌خواه کرده‌است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

اعضای جمهوری‌خواه کنگره در زمان واقعه، در حال تمرین برای شرکت در یک مسابقه خیریه بیسبال بودند.

نیروهای پلیس و امدادی در محل
نیروهای پلیس و امدادی در محل

استیو اسکالیس، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، در جریان تیراندازی و اصابت گلوله به لگنش زخمی شد. شماری از نمایندگان، از جمله برد ونستراپ، که پزشک است، تا رسیدن نیروهای امدادی تلاش کرده‌اند جلوی خونریزی را گرفته و به آقای اسکالیس کمک کنند. دقایقی بعد او به بیمارستان منتقل شد، اما پزشکان می‌گویند در وضعیت بحرانی‌ست و به عمل جراحی بیشتری نیاز دارد.

ساعاتی پس از واقعه تیراندازی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به دیدار نماینده زخمی رفته‌است. آقای ترامپ، آقای اسکالیس را «یک دوست واقعی»، «فردی میهن‌پرست و یک مبارز» توصیف کرده‌ و گفته «او از این جراحت نجات پیدا می‌کند».

رئیس‌جمهوری آمریکا، ساعتی بعد در حساب کاربری‌اش در توئیتر، گفته است «او در وضعیت بدی» قرار داد اما «یک مبارز واقعی‌ست. برای استیو دعا کنید».

ضارب
ضارب

جیمز هاجکینسون، فرد مهاجم، که با یک اسلحه لوله‌بلند به محل تمرین نمایندگان حزب جمهوری‌خواه رفته بود، مکررا به سوی نمایندگان تیراندازی کرده، تا در نهایت در پی تیراندازی محافظان، زخمی، و در پی جراحت کشته شده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از جو بارتون، نماینده و مدیر تیم بیسبال جمهوری‌خواهان، گفته «وقتی او شروع به تیراندازی کرد، برای کشتن بود. خدا را شکر، تیرانداز ماهری نبود». نمایندگان می‌گویند صدای تیراندازی مانند صدای ترقه بود و سپس شماری از همکاران خود را دیده‌اند که روی زمین دراز کشیده و با چوب بیسبال تلاش می‌کنند از خودشان محافظت کنند.

پلیس فدرال آمریکا در حال تحقیق در مورد واقعه است. تیم اسلیتر، یکی از بازرسان ویژه اف‌بی‌آی، از توضیح در در مورد این پرسش‌ها که آیا مهاجم قصد انتقام‌گیری از جمهوری‌خواهان را داشته، خودداری کرده‌است. در حال حاضر هیچ‌کس در ارتباط با واقعه تیراندازی در بازداشت نیست.

XS
SM
MD
LG