لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۶

دور دوم انتخابات مجلس در ایران در حال برگزاری است


یکی از ناظران در حوزه کرمانشاه
یکی از ناظران در حوزه کرمانشاه

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، برای ۶۸ کرسی باقی‌مانده در ۵۵ حوزه واقع در ۲۱ استان کشور از هشت صبح روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت‌ماه، آغاز شد و تا ساعت ۱۹ همین روز ادامه خواهد داشت.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ساعاتی پیش از آغاز انتخابات، در صفحه توئیتری که منسوب به او است، نوشته «هر فردی به رأی و نظر دیگران اعتنا نکند در مسیر شکست قرار خواهد گرفت.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00
لینک مستقیم


رئیس‌جمهوری ایران، یک روز پیش از این نیز پیرامون رخدادهای مربوط به به نماینده منتخب، اما ردشده اصفهان، مینو خالقی، گفت تنها مجلس می‌تواند اعتبارنامه نمایندگان را بررسی کند و «هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در آن مداخله کند». وضعیت این نماینده منتخب اصفهان همچنان در ابهام است.

حامیان دولت آقای روحانی موسوم به اعتدالیون و متحدان اصلاح‌طلب آنها با ارائه فهرست مشترکی با عنوان «لیست امید» در انتخابات مجلس ایران شرکت کرده و در دور نخست، پیروزی‌های چشم‌گیری به دست آوردند. از جمله در تهران که همه ۳۰ نامزد این فهرست، کرسی‌های پایتخت را از آن خود کردند.

محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد رضا عارف و حسن روحانی از جمله کسانی هستند که بر اهمیت دور دوم انتخابات تاکید کرده‌اند. آقای عارف بیشتر گفته بود حامیان دولت و اصلاح‌طلبان برای موفقیت در عملکرد خود باید به حضوری اکثریتی در مجلس برسند.

از سوی دیگر برخی چهره‌های اصولگرا نیز گفته‌اند در مرحله دوم، «مانند مرحله اول» به پیروزی خواهند رسید.

در آخرین روزهای تبلیغات نامزدهای باقی‌مانده، گزارش‌هایی از برخی درگیری‌ها و حواشی منتشر شده‌است. عمده این وقایع مربوط به حملات یا تنش‌هایی در جمع هوادران «لیست امید» بود. در برخی شهرها، سخنرانی حامیان دولت به هم ریخته یا لغو شده است. در تبریز یا خرم‌آباد نیز گزارش‌هایی از حمله مخالفان «لیست امید» به تجمعات آنها منتشر شده‌است. [بیشتر بخوانید]

بر اساس قوانین ایران، کسانی که در مرحله اول انتخابات در هیچ حوزه‌ای رای نداده باشند هم می‌توانند در مرحله دوم شرکت کنند. در مورد کسانی که رای داده‌اند، رای دادن تنها محدود به حوزه انتخابی است که در مرحله نخست در آن رای داده و انتخابات به مرحله دوم کشیده شده است.

در مجموع ۱۳۶ نفر در مرحله دوم انتخابات به رقابت می‌پردازند. در برخی حوزه‌های بزرگ مانند تبریز، شیراز، اهواز، زنجان، کرمانشاه یا گرگان، انتخابات به مرحله دوم کشیده شده‌است. در عمده این حوزه‌ها رقابت اصلی میان نامزدهای اصولگرا، و دیگر نامزدهای تائید صلاحیت‌شده، حامیان دولت/اصلاح‌طلبان و مستقل‌ها، در جریان است.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید برای مرحله دوم نزدیک به ۱۹ میلیون تعرفه چاپ و به حوزه‌های انتخابی ارسال شده‌است.

XS
SM
MD
LG