لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۲۳

سنای آمریکا اقدامات اولیه برای لغو «نظام بهداشتی اوباما» را تصویب کرد


سنای آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه، نخستین گام عملی برای لغو و جایگزینی طرح نظام بهداشتی تهیه‌شده در دوره باراک اوباما، موسوم به «اوباما کِـر»، را برداشت و به ایجاد کمیته‌های اصلی برای پیش‌نویس قانونی جدید، رای داد.

این طرح در سنا با ۵۱ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف تصویب شد و اکنون برای رای‌گیری به مجلس نمایندگان ایالات متحده فرستاده شده‌است.

به گزارش رویترز نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا می‌گویند روند لغو طرح «اوباما کِـر»، ممکن است «ماه‌ها» زمان ببرد و جایگزینی طرحی جدید، اجرا و توسعه آن ممکن است حتی به وقت بیشتری نیاز داشته باشد.

با این همه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده، از نمایندگان خواسته بود «هرچه زودتر» به لغو طرح بیمه اوباما رای داده و همزمان طرح جایگزین را هم معرفی کنند. آقای ترامپ تاکید کرده است «هرگونه تاخیر در این زمینه غیرقابل قبول است».

طرح نظام بهداشتی و سلامتی که در دولت رو به پایان باراک اوباما به تصویب رسید، از «میراث‌های» اصلی هشت سال ریاست‌جمهوری او به شمار می‌رود. آقای اوباما بارها از این طرح دفاع کرده و در آخرین سخنرانی خود نیز گفت این طرح، حق بیمه ۲۰ میلیون شهروند را تامین کرده‌است.

جمهوریخواهان منتقد این نظام بهداشتی می‌گویند خدمات درمانی آن ناکارآمد است. این‌دسته از سیاستمداران آمریکا گفته‌اند، قصد دارند «بدون قطع خدمات» بیمه کسانی که تحت پوشش این نظام هستند، آن را لغو کرده و همزمان روی سیستم جایگزین کار کنند. دمکرات‌ها از سویی هشدار داده‌اند که پیامدهای لغو این طرح بهداشتی، به «هرج‌ومرج برای میلیون‌ها» نفر که مشمول آن‌ها شده، می‌انجامد. ⇦​بیشتر بخوانید

جایگزین کردن طرح بهداشتی اوباما با طرح بیمه‌ای دیگر، از جمله رئوس کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. در پیمان‌نامه آقای ترامپ در ۱۰۰ روز نخست ریاست‌جمهوری نیز ذکر شده‌است که «جلوی این طرف گرفته می‌شود».

XS
SM
MD
LG