لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۴۴

سنا برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران قطعنامه تصویب کرد


سناتور جمهوری‌خواه جیمز ریش، این قطعنامه را ارائه کرده است

سنای ایالات متحد، ۲۱ اردیبهشت‌ماه، قطعنامه‌ای تصویب کرد که در آن از مقام‌های ایرانی خواسته شده است سه شهروند زندانی آن کشور را آزاد کرده و برای یافتن نفر چهارم همکاری بکنند.

این قطعنامه خواستار آزادی امیر حکمتی، جیسون رضائیان و سعید عابدینی است و از تهران می‌خواهد کمک کند تا دولت آمریکا بتواند رابرت لوینسون، مامور پیشین اف‌بی‌آی که در ایران ناپدید شده را، بیابد.

همه سناتورهای حاضر در این مجلس -۹۰ نفر- به این قطعنامه رای مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور جمهوری‌خواه جیمز ریش، که این قطعنامه را تنظیم کرده، استدلال کرده بود که این افراد باید پیش از آنکه آمریکا مذاکرات اتمی با ایران را آغاز کند، آزاد شوند.

او گفته است دولت ایران فکر می‌کند با انجام کارهایی نظیر این، موقعیت خود را در جهان بالا می‌برد. اما این طور نیست.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، خود در پایان سال گذشته خورشیدی از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا سعید عابدینی، کشیش، امیر حکمتی، سرباز پیشین و جیسون رضائیان، خبرنگا، را آزاد کرده و برای یافتن و بازگرداندن رابرت لوینسون، همکاری کنند.​ [بیشتر بخوانید]

رابرت لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا، در مارس سال ۲۰۰۷ زمانی که به جزیره کیش رفته بود، ناپدید شد.

جیسون رضائیان خبرنگار واشینگتن‌پست، مدت‌هاست که بدون ارائه دلیل رسمی در بازداشت به سر می‌برد.

امیر حکمتی در سال ۲۰۱۱ میلادی، در حالی‌که به گفته خود برای دیدار با مادربزرگش به ایران رفته بود، بازداشت و به اتهام‌های «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای متخاصم» ابتدا به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان کاهش پیدا کرد.

سعید عابدینی نیز که بیش از از دو سال است در زندان به سر می‌برد کشیش کلیسای تبشیری‌ست.

XS
SM
MD
LG