لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۱

وزیر خارجه کره جنوبی: آمریکا سئول را از حمله احتمالی به کره شمالی باخبر خواهد کرد


روز شنبه پیش‌رو مراسم دولتی «روز آفتاب»، سالگرد تولد نخستین رهبر کره شمالی برگزار می‌شود

وزیر خارجه کره جنوبی بدون اشاره به جزئیات زیادی می‌گوید ایالات متحده در صورتی که تصمیم به انجام یک حمله احتمالی به کره شمالی بگیرد، سئول را در جریان آن خواهد گذاشت.

یان بیانگ‌سه، ۲۴ فروردین، در پارلمان کره جنوبی گفته است اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد دست به اقدامی جدی علیه کره شمالی بزند، از جمله یک «حمله پیشگیرانه»، با سئول مشورت خواهد کرد. وزیر خارجه کره جنوبی توضیحی در این مورد نداده و از بیان جزئیات در مورد این‌که آیا ایالات متحده چنین طرحی را به‌صورت بالقوه در نظر دارد، خودداری کرده‌است.

آقای یان گفته است «در واقع آمریکا در تلاش است تا اطمینان حاصل شود که این اتفاق نخواهد افتاد، اما در هر صورت اگر لازم باشد چنین موضوعی را در نظر بگیریم»، با سئول در این مورد مشورت خواهد شد.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، می‌گوید توضیحات وزیر خارجه کره جنوبی در پارلمان آن کشور در زمانی صورت گرفته که در این کشور «نگرانی‌هایی» در مورد حمله احتمالی ایالات متحده به کره شمالی شکل گرفته‌است.

آمریکا به تازگی اقدام به اعزام یک ناو هواپیمابر و یک گروه دریایی ضربت به آب‌های پیرامون شبه‌جزیره کره کرده‌است.

طی روزهای گذشته شماری از قانونگذاران کره جنوبی، چه از جمع محافظه‌کاران، و چه اعضای احزاب لیبرال، در مورد حمله آمریکا به کره شمالی بدون اطلاع‌رسانی به سئول، ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

در عین حال همزمان با گزارش‌هایی که حاکی از گرم‌شدن روابط واشینگتن و پکن، در مقایسه با روزهای آغازین دولت دونالد ترامپ است، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین نیز خواستار حل مسئله کره شمالی «به‌صورت صلح‌آمیز» شده‌است. چین مهم‌ترین حامی پیونگ‌یانگ به‌شمار می‌رود.

خبرگزاری دولتی چین، شین‌هوا، روز گذشته گفته بود که آقای ترامپ و آقای شی در تماس تلفنی اخیر، در مورد کره شمالی گفت‌وگو کرده‌اند و رئیس‌جمهوری چین، خواستار استفاده از ابزار صلح‌آمیز برای حل مشکلات مربوط به کره شمالی شده‌است.

خبرگزاری رویترز ۲۴ فروردین گزارش داده است که نزدیک به ۲۰۰ خبرنگار خارچی در پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی، برای شرکت در مراسم دولتی «روز آفتاب» جمع شده‌اند؛ شنبه پیش‌رو، روزی‌ست که مهم‌ترین مراسم دولتی کره شمالی برگزار می‌شود: مراسم سالگرد تولد کیم ایل‌سونگ، نخستین رهبر کره شمالی‌ و پدربزرگ رهبر فعلی، کیم جونگ‌اون. این احتمال مطرح است که پیونگ‌یانگ قصد نمایش بخشی از پیشرفت‌های نظامی اخیر خود را در این مراسم داشته باشد. البته مقام‌های کره شمالی جزئیاتی از مراسم پیش‌رو بیان نکرده‌اند.

یک اندیشکده ناظر بر کره شمالی در واشینگتن، می‌گوید تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد فعالیت‌هایی در تاسیسات آزمایش هسته‌ای پیانگ‌ری، در کره شمالی ادامه دارد که ممکن است حاکی از انجام یک آزمایش تازه باشد.

رویترز به نقل از مقام‌های کره جنوبی می‌گوید آن‌ها هیچ نشانه‌ای از این‌که کره شمالی دست به آزمایش جدیدی بزند در اختیار ندارند، اما تاکید کرده‌اند پیونگ‌یانگ همواره برای انجام آزمایش جدید در آماده‌باش است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG