لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۵۳

اسکای‌نیوز: هویت و آدرس هزاران عضو داعش به دستمان رسیده


یک عضو «حکومت اسلامی» در رقه، سوریه

شبکه اسکای‌نیوز اعلام کرده از طریق یکی از «اعضای پیشین و سرخورده» گروه حکومت اسلامی، هویت، آدرس، شماره تلفن و تماس با اعضای خانواده هزاران عضو داعش به دست آن شبکه رسیده‌است.

شبکه بریتانیایی اسکای‌نیوز ۱۹ اسفند ماه، در مطلبی که در وب‌سایت خود منتشر کرده، می‌گوید هویت این افراد روی کارت حافظه‌ای بوده که یکی از اعضای بریده از گروه «حکومت اسلامی»، در اختیار یک روزنامه‌نگار گذاشته‌است.

این عضو سابق داعش، این کارت حافظه را از مقر «پلیس مخفی» گروه ربوده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان‌های اطلاعاتی هویت برخی از این افراد را از قبل می‌شناختند. اما هویت برخی دیگر، از اروپای شمالی و آمریکا تا آفریقا و خاورمیانه، ظاهرا برای نخستین بار است که فاش می‌شود.

مدارکی که گفته می‌شود هویت ۲۲ هزار عضو داعش از ۵۱ کشور جهان در آنها است، فرم‌های استخدامی گروه «حکومت اسلامی» بوده که در آنها به پرسش‌هایی پاسخ داده شده است؛ از جمله گروه خونی، نام خانوادگی مادر یا «سطح آشنایی با شریعت».

اسکای‌نیوز می‌گوید، مقام‌های بریتانیا را از آنچه به دستش رسیده، مطلع کرده‌است. مقام‌های دولتی در لندن هنوز به این خبرها واکنش نشان نداده‌اند.

ریچار بارت، یکی از مدیران پیشین سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا، در توئیتر خود گفته است این اسناد «منابع فوق‌العاده ارزشمندی برای تحلیل» خواهند بود.

فردی که «کارت حافظه» را ربوده، «ابو حامد» معرفی شده که در ترکیه آن را به یک روزنامه‌نگار داده است.

این فرد گفته قبلا عضو «ارتش آزاد» بوده و بعدا به «حکومت اسلامی» پیوسته‌است. ابوحامد ادعا کرده است که گروه «حکومت اسلامی» در پایگاه اصلی خود در رقه، سوریه، دچار مشکلات مختلفی شده و اعضای آن در حال حرکت به سوی بیابان‌ها بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG