لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۶

رقابت نزدیک در انتخابات اسپانیا؛ محافظه‌کاران اکثریت را از دست دادند


حزب تازه وارد پودموس (در تصویر) برای اولین بار اعضایش را در سطح ملی نامزد کرده بود و در جایگاه سوم قرار گرفت

نتایج انتخابات پارلمانی اسپانیا نشان می‌دهد که حزب حاکم محافظه‌کار آن کشور به رهبری ماریانو راخوی، اکثریت را در پارلمان از دست داده است. در عین حال احزاب چپ‌گرا نیز موفق نشده‌اند اکثریت را به دست بیاورند.

حزب راست‌گرای مردم همچنان از نطر درصدی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است. اما نتیجه فعلی، بدترین نتیجه انتخاباتی این حزب به شمار می‌رود. این حزب صاحب ۱۲۲ کرسی شده است.

گزارش‌ها حاکی‌ست شهروندان اسپانیایی از وضعیت اقتصادی، افزایش بیکاری و مسائلی مانند افشای پرونده‌های فساد مربوط به اعضای ارشد حزب ناراضی هستند.

راخوی، نخست وزیر اسپانیا، در میان هواداران خود گفته است «ما دوره‌ای را آغاز می‌کنیم، که آسان نخواهد بود».

در عین حال حزب پوده‌موس، از احزاب مخالف برنامه‌های ریاضت اقتصادی، از دیگر گروه‌های راه‌یافته به پارلمان است که می‌تواند نقشی کلیدی در تقسیم قدرت و تشکیل یک ائتلاف بازی کند.

حزب سوسیالیست با ۲۲ درصد آرا، تنها اندکی پیش از پوده‌موس در جایگاه دوم قرار دارد.

چنانچه حزب مردم و حزب شهروندان به رهبری آلبرت ریورا که در جایگاه چهارم قرار گرفته ائتلافی تشکیل دهند، باز هم دست‌کم ۱۳ کرسی برای ایجاد دولت اکثریتی کم خواهند داشت.

حزب شهروندان در جایگاه چهارم قرار گرفته است

گزارش‌ها حاکی‌ست نتایج فعلی در پی سال‌ها، به رقابت تنگاتگ دو حزبی و تغییر قدرت میان احزاب «مردم» و «سوسیالیست» خاتمه می‌دهد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید نتیجه بی‌سابقه‌ای که حزب پوده‌موس کسب کرده می‌تواند توازن قوا را در پارلمان به سوی احزاب چپ تغییر دهد. اما مشخص نیست، پنج حزب راه‌یافته به پارلمان که تمایلات چپ‌گرایانه دارند، موفق به تشکیل ائتلاف شوند. آنها مجموعا ۱۷۲ کرسی را در اختیار دارند.

برای ایجاد یک دولت اکثریتی به دست‌کم ۱۷۶ کرسی نیاز است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG