لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۹

دولت سوریه برای شرکت در کنفرانس صلح اعلام «تعهد» کرد


جنگ داخلی سوریه بیش از صدهزار قربانی گرفته یک سوم از شهروندان را آواره کرده و به خرابی‌های گسترده در این کشور انجامیده است
به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد گفته است دمشق برای شرکت در کنفرانس صلح موسوم به ژنو ۲ «تعهد کامل» دارد.

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه نیز از قول ولید معلم، وزیر خارجه دولت سوریه، نقل کرده است که دولت آن کشور «حضور مثبتی» در کنفرانس بین‌الملی صلح با هدف پایان دادن به بحران آن کشور خواهد داشت.

این گفته‌ها در پی دیدار آقای معلم و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه دیدارهای نشست عمومی سازمان ملل در نیویورک در روز جمعه پنجم مهر ماه بیان شده است.

وزیر خارجه سوریه از مسکو و بیجینگ (پکن) به‌دلیل تلاش‌های آنها در حمایت از سوریه تشکر کرده است.

در این میان بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز روز جمعه اعلام کرد که کنفرانس صلح ژنو در میانه ماه نوامبر -کم‌تر از دو ماه دیگر- برگزار خواهد شد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از آماده کردن مقدمات برای گردآوردن دولت و مخالفان به کمک نماینده ملل متحد و اتحادیه عرب برای بحران سوریه سخن گفته است.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل گفته است دمشق از مدتی پیش آماده شرکت در کنفرانس صلح (ژنو ۲) بود و حتی نمایندگان خود را نیز به دولت روسیه اعلام کرده بود.

پیشنهاد تشکیل کنفرانس ژنو ۲ پس از گفت‌وگوهای وزیران خارجه روسیه و آمریکا در ماه‌های گذشته مطرح شد، اما تا کنون فرجامی نیافته است.

تازه‌ترین اخبار در مورد این گردهمایی بین‌المللی احتمالی تنها اندکی پس از آن منتشر می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطع‌نامه‌ای را دباره جنگ‌افزارهای شیمیایی تصویب کرد.

این شورا قطعنامه‌ای را به اتفاق آرا تصویب کرد که دولت سوريه را موظف به از بين بردن تسليحات شيميايی خود می‌کند.

اين قطعنامه در خصوص از بين بردن سلاح‌های شيميايی سوريه الزام‌آور است، اما استفاده از زور طبق ماده هفت منشور شورای امنيت در ان مطرح نشده است.

بیش از صد هزار نفر بنا بر آمار رسمی سازمان ملل، در جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده‌اند، در عین حال گروهی نیز به دلیل کاربرد سلاح‌های شیمایی که در عرف و قوانین بین‌المللی نهی شده است، کشته شده‌اند.

آتش جنگ داخلی سوریه پس از سرکوبی گستره اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز علیه حکومت بشار اسد، شعله‌ور شد.

در این میان نه تنها گروه‌های وابسته به ارتش آزاد سوریه که گروه‌های افراطی و اسلام‌گرا نیز با دولت سوریه یا گه‌گاه با یکدیگر درگیر شدند. از سوی دیگر نیز حزب‌الله لبنان، برای حمایت از بشار اسد نیروهای خود را به سوریه فرستاد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG